Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Suveküsitlus

14.09.2011 | | Rubriik: Arvamus

Inimesed kurdavad infomüra üle ja ütlevad, et neil pole aega süvenemiseks. Kas me vajame elus toimetulekuks vaikust või on vaikust valus kuulata?
Urmas Nagel, praost:
Inimese vaimse taastamise ja toetamise praktikad on ammu tuntud. Kõik religioonid ja vaimsed õpetused on tundnud erinevaid viise, kuidas inimest toetada ja tundlikkust teravdada.
Küsimus ei ole üksnes kriisis inimeste toetamises, vaid igaüks vajab suuremat selgust iseenda suhtes. Kõik me vajame vaikseksjäämise hetki, kus paneme kõrvale harjumuspärase, oma loendamatud kohustused, ja võtame aega. Samas ei aita mitte igasugune puhkus või meelelahutus inimest edasi, sest tähtis on ka see, et inimene õpiks ennast ja oma võimalusi paremini tundma, et ta kasvaks vaimselt, juurduks Jumalas.
Elame ajal, kus lihtsusest suurt ei peeta. Meie palveelugi (kellel see on) näib kannatavat just nimelt selle käes, et me ei anna aega Jumalale. Läheme Jumala juurde, pea mõtteid ja probleeme täis. Ajuabimajandis käib lakkamatu ja vilgas sebimine, kuid tõelist kontakti Jumalaga ei ole. Paljud kambrid meie südames jäävad valgustamata ja elu hakkavad täitma asendustegevused. Vaimulikust elust jääb järele pelk rituaal.
Jeesus ütleb Johannese evangeeliumis, et tõde teeb vabaks. Sellega, et me Jumala eest tihti oma tegelikku olukorda varjame, muudame endid vangideks. Oleme nii koormatud murede ja probleemidega, et jätame südame hooletusse.
Vaimulikel harjutustel (retriidil) me õpime end Jumalale üle andma, õpime enda ego kõrvale jätma. Jah, vaikus võib olla nii mõnigi kord valus, kuid selle valu kaudu juhitakse meid edasi. Kristlane ei pea ju kannatust põlgama või kannatusest hoiduma. Tähtis on olla avatud ja õppida elama käesolevas hetkes.
Ise olen enda jaoks avastanud kristliku retriidi ja meditatsiooni võimalused. Koos Tartu ülikooli doktorandi Kristel Põderiga oleme läbi viinud mitmeid retriite. 14.–16. oktoobrini on üks taoline tulemas taas Altmõisa puhkekeskuses.
Tingimata on vajalik eelregistreerimine: meilitsi urmas.nagel@eelk.ee; magnoolia@gmail.com või tel 5615 8776, 5390 3331.

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)