Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Arvamus »

Suveküsitlus

07.09.2011 | | Rubriik: Arvamus

Teist aastat tähistame septembri teist pühapäeva vanavanemate päevana, heisates riigilipud. Täiendus pühade ja tähtpäevade seadusesse tehti tulenevalt soovist pühendada üks kalendripäev aastas Eesti eakamatele inimestele, neile austusavalduseks. «Meie lapsed vajavad oma vanaisasid, kelle elutarkusele toetuda, ning vanaemasid, kellel ei saa kunagi otsa koogid ega kallistused,» on öelnud peaminister Andrus Ansip.

 Kuidas veedate aega koos lastelastega ning mida arvate vanavanemate päevast?

Elmar-August Reinsoo, emeriitpraost:
Pooldan sellise päeva kalendrisse kandmist kahel käel. Eestlased on ju esivanemate usku, see tähendab, et meil on kombeks suhtuda esivanematesse lugupidavalt. Ka kümnes käsus toonitatakse isa ja ema austamise nõuet.
Mina saan ennast väga õnnelikuks inimeseks lugeda. Olen abikaasaga koos olnud üle poole sajandi. Oleme õnnelikud, kuna meil on palju järeltulijaid: viis last, 16 lapselast ja kaks kolmeaastast lapselapselast. Eriti õnnelik olen ma, et kõik järeltulijad on targa meelega ja heatahtlikud. See on olulisim. Ennast selles osas väga kiita ei tahaks, et oma eeskujuga seda olen suutnud mõjutada, kuna näen enda juures ikka rohkem puudusi!
Lõppeval suvel ei saanud lastelastega nii palju koos olla, kui oleksin soovinud. Asi on selles, et tänapäeval on ka lapsed ja noored haaratud kiirusest ja tegevuste rohkusest – ei ole enam nii palju aega vanaemale-vanaisale külla sõita. Kõik olid endale väikese suvetöö hankinud lisaraha teenimiseks. Eks see on üleüldine mure, et asjad kallid ja raha nappimas.
Varasematel aastatel koostati suveks lausa nimekiri, et kes saab ja millises järjekorras vanaema-vanaisa juurde suvepuhkust veetma. Kõik koos oleks läinud paljuks.
Ega me midagi ekstra koos ei teegi. Traditsiooniks on küll hommiku- ja õhtupalved, mida koos külasolevate lastega loeme. Eks vanavanematel ole lastelaste jaoks sutsu rohkem aega, vanemad on tänapäeval ju väga rakkes ja lastega koosolemise aega jääb väheseks. 

Õnnis on rahvas, kelle Jumal on issand, rahvas, kelle tema on valinud enesele pärisosaks! (Ps 33:12)