Esileht » Arvamused » Juhtkiri »

Suurte tähtpäevade aasta

25.01.2017 | | Rubriik: Juhtkiri

Igal aastal jaanuari lõpus on EELK vaimulikud kogunenud konverentsile. Käesolev aasta on erandlik. Kokkusaamine toimub sellel aastal maikuu 26. ja 27. päeval Tartus. Selleks on päris mitu põhjust. Esimene ja kõige tähtsam on kindlasti see, et tänavu möödub esimesest kirikukongressist 100 aastat. See kongress tõi kaasa suure muutuse meie kirikukorraldusse. Esimesel kirikukongressil Tartus 31. mail ja 1. juunil 1917 sõnastati Eesti vaba rahvakiriku projekt. Kongress kogunes Treffneri gümnaasiumi hoonesse. Kuid peagi selgus, et sealsed ruumid ei mahuta osavõtjate hulka ja kongress toodi üle tol korral veel ehitusjärgus oleva Tartu Pauluse kiriku kõrval asuvasse hoonesse Riia 25. Tartu Pauluse kirik on nüüd lõplikult valmis saanud ja on väärika tähtpäeva tähistamiseks kõige sobivam koht.
Teine põhus on see, et käesoleval aastal möödub 500 aastat meie kirikuelu veelgi enam mõjutanud reformatsioonisündmustest. Nende sündmuste kaalu ja tähendust tänapäeva jaoks koguneme hindama Tartu Pauluse kirikusse EELK juubelikonverentsile. Kuigi nende tähtpäevadega on läbi aasta seotud väga paljud ettevõtmised, kujuneb reformatsiooni 500. ja EELK 100. aastapäeva juubelikonverents Tartus meie kirikus selle aasta tippürituseks.
Kolmas põhjus selliseks kokkusaamiseks on seegi, et kord võiksid ühiseks konverentsiks koguneda erinevad koguduste töötegijad. Selleks on juba kaua soovi avaldatud, et kiriku töötegijad kasvõi harva kõik ühiselt kokku saada. Aastaid on küll peetud vaimulike konverentsi, koguduste juhatuseesimeeste konverentsi ja kirikumuusikute konverentsi. Nüüd on soov need kolm kõik ühiselt kokku kutsuda. Võib-olla jääb domineerivaks küll vaimulike konverentsi formaat ja juhatuseesimehed ning muusikud on kutsutud selles osalema. Siiski on nendes päevades varutud aega erinevatele kirikuelu töörühmadele isekeskis oma küsimuste arutamiseks. Eriprogramm vaimulikele toimub Tartu Ülikooli-Jaani kirikus, muusikud kohtuvad Tartu Maarja kirikus ja koguduste juhatuseesimehed jäävad oma asju arutama Tartu Pauluse kirikusse.
Esimene konverentsipäev algab Luterliku Maailmaliidu esindaja, Zimbabwe teoloogi Kenneth Mtatai ettekandega reformatsiooni globaalsest mõõtmest. Päeva teine pool jääks vaimulikele, juhatuseesimeestele ja muusikutele isekeskis sisustamiseks ja oma korrakohaste otsuste langetamiseks. Päeva lõpetab Tartu linnapea vastuvõtt koos tavapärase koosviibimisega koos lauakõnede ja uute töötegijate tutvustamisega. Seda osa aitab muusikaga sisustada EELK misjonikoor.
Teisele konverentsipäevale ootame  lisaks kiriku töötajatele kõiki koguduste liikmeid nii palju, kui kirikus ruumi on. Päev algab piduliku jumalateenistusega, millest on lubanud ülekande teha ka Eesti Televisioon. Sellele järgnevad konverentsi peaettekanne ja kaasettekanne teemal „Vabaduseks on Kristus meid vabastanud“ (Gl 5:1).
Pärastlõuna on tervituste, kõnede ja arutlusringi aeg, millele järgneb kontsertpalvus koos EELK autasude üleandmisega.
Konverentsile registreerimine algab veebruari alguses. Registreerimisega seoses saab endale kindlustada majutuskoha ja toitlustamise teie poolt valitud toitlustuskordadel. Avatud üritustele pääseb ka ilma eelregistreerimiseta nii palju, kui kirikus on kohti, kuid need osavõtjad, kes pole eelnevalt registreeritud, ei saa konverentsi materjale ja nendele ei kindlustata toitlustamist.
Mitmed koguduste vaimulikud on ka avaldanud nördimust, et tavapärane vaimulike kokkusaamine sellel aastal ära jääb. See on igati mõistetav, sest me oleme kogenud ühise osaduse õnnistust. Ometi palvetame, et selle suursündmuse kaudu kogeksime veelgi selgemini meie kiriku ühtsust ning võiksime anda hea tunnistuse Jumala ühteliitvast armastusest ja hoolitsusest.
Teid kõiki Tartusse ootama jäädes ja Jumala õnnistust EELK juubelikonverentsile soovides

LuhametsJoel_juht

 

 

 

 

Joel Luhamets,
piiskop, korraldava komisjoni esimees

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)