Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Suure vaimumehe mälestust hoitakse aus

26.05.2021 | | Rubriik: Kirikuelu

Kirikuõpetaja Rudolf Gott-fried Kallase haud asub Tartus Raadi kalmistul. Laupäeval taasõnnistas praost Ants Tooming tema hauamonumendi.

Haruldane on, et 19. sajandil said köster Mihkel Kallase kolm poega ülikoolihariduse. Teame neist vanimat, Rudolfit (22.5.1851–22.4.1913) ja noorimat, Oskarit kui meie rahvusliku eneseteadvuse alustugesid. Rudolf Kallase elust kõneles kalmistul ajaloolane ja Eesti Üliõpilaste Seltsi vilistlane Andres Andresen.

Ta tõi esile kirikuõpetaja kohta öeldut: Kallas on kõige vaimukam, erakordne mõtteteadlane, geniaalsemaid mehi meie rahva keskel, visa ja väsimatu töömees. Kallasest sai Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipu pühitseja ja seltsi liputoimkond koos vilistlaskogu esimehe Erki Tammega oli suurmeest tema 170. sünniaastapäeval austamas. Väljas oli ka korp! Fraternitas Liviensise liputoimkond ning kõik koos Väägvere pasunakooriga muutsid päeva pidulikuks ja meeldejäävaks.

On oluline oma suurmehi teada ja meeles pidada. Seepärast oli linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets lasknud korrastada Kallase hauaplatsi ja OÜ Mandragoras restaureerida hauamonumendi, mille õnnistas praost Ants Tooming (fotol). Oma kõnes tõstis ta esile nähtamatud väärtused ja palus Issandalt tarkust rahva juhtidele. Linnapea Urmas Klaas aga kinnitas, et jõudumööda taastatakse kõikide oluliste suurkujude hauad, sest nemad on meie äratajad ja meie kohus on olla hoolivalt uudishimulik.

Rita Puidet

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)