Esileht » Uudis » Uudised »

Suure tänu ja meelespidamise märgiks

09.11.2011 | | Rubriik: Uudised

EELK koostöömedali laureaadid Wolfgang Vogelmann (vasakul) ja Wilhelm Poser. Arho Tuhkru
Peapiiskop Andres Põder andis EELK koostöömedali Põhja-Elbe kiriku ülemkirikunõunikule pastor Wolfgang Vogelmannile ja kiriku ehitusdirektorile dr Wilhelm Poserile.

Üleandmistseremoonial konsistooriumis väljendas peapiiskop Eesti kiriku tänu Põhja-Elbe kirikule enam kui kahekümne aasta pikkuse koostöö eest. Partnerkirikul on alati jagunud usku ja tahet toetada eestlasi ja meie kogudusi nii nõu kui jõuga, rõhutas peapiiskop.
Wilhelm Poser toonitas medalit vastu võttes, et koostöö on olnud väga rikastav mõlemale poolele. Ta meenutas oma esimest visiiti Tallinna 1987. aastal.
Assessor Mati Maanas kinnitas Eesti Kirikule, et dr Wilhelm Poseri rolli EELK ja Põhja-Elbe vahelises koostöös on raske ülehinnata: «Ta on olnud Põhja-Elbe kiriku saadikuks algusest peale, peapiiskop Kuno Pajula ametisse astumisest praeguseni. Algul käis ta siin koos Henning Krameriga, hiljem Vogelmanniga.»
Maanase sõnul on dr Poser olnud võtmeisikuks sisuliselt kõikides partnerkirikute vahelistes küsimustes, kuid otsustaja rollis on ta olnud mitmes ehitusprojektis, näiteks Tallinnas Kiriku plats 3, Pühavaimu 6 ja diakooniakeskus Tehnika 115 ning Tartus Jaani kirik.
«Wilhelm Poseri suhtumine eestlastesse on olnud südamlik ja taktitundeline. Nendepoolsed otsused on olnud kaalutletud ning tehtud pärast meie seisukohtade põhjalikku vaagimist,» kirjeldab assessor Saksa kolleegi taktikat, märkides, et pole kunagi märganud üleolevat «suure venna suhtumist». Ta lisab, et paremat ja mõistvamat koostööpartnerit on raske leida.
Kantsler Urmas Viilma nimetab, et peale Tartu Jaani kiriku on Põhja-Elbe kirik toetanud ka Tartu Pauluse kiriku ning toomkooli hoonete kordategemist kokkuvõttes miljonite eurodega.
Samuti toetavad nad kantsleri kinnitusel iga aasta mitmeid EELK allasutusi projektitoetusega (laste- ja noorsootöö ühendust, kirikumuusika liitu, usuteaduse instituuti, laagrikeskust Talu, kirikumuusika liitu ja Tartu ülikooli usuteaduskonda). Samuti oli sakslaste toetus märkimisväärne kiriku uue käsiraamatu väljaandmisel.  
EELK koostöömedal on loodud rõhutamaks kiriku osa riigi ülesehitamisel. Eesti 20. taasiseseisvumisaastapäevaga seoses annab EELK tänumedali neile, tänu kellele on EELK saanud palju abi, panustades selle läbi Eesti riiklikku arengusse. 
Eesti Kirik

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)