Esileht » Uudis » Esileht »

Suure Reede kannatused lauludes

25.03.2008 | | Rubriik: Esileht


Laiuse pastoraadi hubases kammersaalis kanti Suure Reede õhtul ette sõnalis-muusikaline põimik kannatuse kiitusest.

Jumalateenistuse järel kõndisid kirikulised pastoraati, kus koguduse koor kontserti sisse juhatades laulis: «Looja, kui tänan sind millegi eest, siis tänan sind kannatuse eest…»
Kui eelmise aasta oktoobris andis koori dirigent Kristi Kubjas (fotol) lubaduse Suure Reede kontserdiks, ei osanud ta aimatagi, et veel enne aasta lõppu südameoperatsioonile satub. Tugev tahe ja lubadus hinges ning kartus südames, alustas ta koos kooriga veebruari alguses proove. Ka see oli palju varem, kui arst lubanud oleks. Suure Reede õhtuks olid 15 laulu esitamisküpsed. Laulude sekka lugesid Kristi Kubjas ja lauljad kannatuspäeva traagikast kantud Jeesuse seitset sõna ristil ning luuletusi Peeter Singilt, Lehte Hainsalult ja Laine Sundjalt.
Laulude ja tekstide sõnum viisid kuulajad mõistmisele, et ka kannatuse eest peame tänulikud olema, sest «rõõm kaob, kuid mure ja valu ei kao, need teiseks vormida suudavad sind». Muusika toel said need inimesed Laiuse pastoraadis kinnitust oma usule, et risti tee viib elusse ja ees on ülestõusmise lootus.
Koor oli lühikesele kokkuharjutamisele vaatamata tubli ja andis endast parima. Kooris bassi laulnud ja solistina esinenud õpetaja Raino Kubjase laul tuli hingepõhjast sõna otseses tähenduses, sest viiruslik kopsupõletik tegi temas oma laastamistööd. Lauljaid saatsid Anu Piiskoppel ja Margus Kask.
Saal oli kuulajaist tulvil. Lilleõied Kristi Kubjasele kandsid lauljate siirast tänu oma dirigendile julguse eest pärast rasket operatsiooni kontsert korraldada ja neid laulma innustada. «Kui Jumal lubab, saame järgmisel aastal kokku ülestõusmispühade kontserdil,» lubas Kristi Kubjas.
Tagasiteel koju sõites mõtlesin, kui paljudes Eestimaa maakirikutes või pastoraatides oli sel reedesel õhtul muusika inimestele toeks, et päeva süngusest mõelda end ülestõusmise helgusse. Kuulugu minugi tänu perekond Kubjasele ja koguduse heale koorile kirgastava muusikalise õhtu eest.

Sirje Semm

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)