Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Suure mõtleja maalide näitus Jaani kirikus

19.08.2009 | | Rubriik: Kirikuelu

Üks akvarell «Saladus» on Sirje Kiivitit saatnud juba 48 aastat, selle kinkis Uku Masing vastabiellunud Sirje ja Jaan Kiivitile. Foto:Tiiu Pikkur

Uku Masingu 100. sünniaastapäeva künnisel avati Tallinna Jaani kiriku Lõunasaalis tema kunstiloomingu näitus.
Näitust avades märkis koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, et Masingu tööde väljapanek siin on loomulik, sest just Jaani kiriku kaks vaimulikku on tihedalt seotud Uku Masinguga. Need on dr Toomas Paul tema õpilasena ja dr Arne Hiob, kes Uku Masingust doktoritöö kirjutas.
Oma õpetajat meenutades ütles Toomas Paul, et maalides oli Masing sama põhjalik kui ükskõik mis teist tööd tehes, tema looduspiltidele on omane suur detailirohkus. Huvi looduse ja eriti taimede vastu peegeldub ka tema piltidelt, kust leiame viimse kriipsuni viimistletud taimemotiive.
Uku Masingu aastatepikkusest sõprusest Kiivitite perega rääkis Sirje Kiivit, kes samuti rõhutas suure mõtleja loodusarmastust. Õpetada lastele taimede nimetusi on väga oluline, minna metsa ja tunda taimi nende nimetuste järgi on hoopis teine asi kui lihtsalt niisama seal ringi vaadata, rõhutas pr Kiivit.
Ta oli näitusele kaasa võtnud ka mõned rariteetsed Masingu raamatud. Erilist huvi pakkus käsikirjaline (lausa kalligraafiline) Jaan Kiivit seeniorile pühendatud luuleraamat, mille kirjutas, kujundas ja köitis Masing ise.
Näituse, kus on eksponeeritud 26 erakogudest pärit teost, koostas Jaani kiriku galerii väsimatu perenaine Eva Jänes. Galerii on avatud iga päev (v.a esmaspäev) kella 10–17.

Tiiu Pikkur

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)