Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Suur tänu jumalariigi ustava teenimise eest

15.06.2011 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Kirikuelu

Mälestuseks pidulikust sündmusest jääb ühispilt. Istuvad emeriitpeapiiskop Kuno Pajula (vasakult), peapiiskop Andres Põder ja piiskop Einar Soone. Tiiu Pikkur
Nelipühal, kiriku sünnipäeval Tallinna piiskoplikus toomkirikus toimunud tänujumalateenistusel andis peapiiskop Andres Põder teenekatele kiriku töötegijatele ja toetajatele üle EELK autasud.

Kaasa teenisid emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, piiskop Einar Soone, toomkoguduse õpetaja kantsler Urmas Viilma, EELK autasude komisjoni esimees assessor Tiit Salumäe. Muusikaga teenisid organist Ene Salumäe ja Tallinna praostkonna vaimulike ansambel koosseisus Arne Hiob, Mikk Leedjärv, Johann-Chris­tian Põder, Ove Sander, Arho Tuhkru, Urmas Viilma ja dirigent Veljo Reier.
Peapiiskop Andres Põder ütles, et on suur rõõm lausuda tänusõnu kiriku kaastöölistele. «Pühendunud ja ustavad inimesed on kiriku rikkuseks. Nad on Jumala and. Pühakiri kutsub neid igati tunnustama. Ka meie tahame seda teha. Olgu nad kõik tänatud ja õnnistatud! Meeles pidades oma sõpru ja toetajaid ning järgides nende eeskuju, suudame ka ise paremini täita meile antud ülesannet – jagada headust ja rõõmu!»
Peapiiskop märkis, et just lähipäevil on mitme tunnustatud kirikutegelase tähtpäevad: õp Villem Reimani 150. ja praost Herbert Kuurme 100. sünniaastapäev. 18. juunil tähistab oma 95. sünnipäeva helilooja, koorijuht ja organist professor Roman Toi, kelle austamine on tema eelseisva Eesti külastuse ajal.
EELK autasudest jagati sel aastal Teeneteristi I, II ja III järgu ordeneid, aukirju ja tänukirju; anti välja elutööpreemia, 2010. aasta meediapreemia ning laste- ja noorsootöö tegija tiitel. Autasustatute hulgas oli tublisid kirikuinimesi partnerkirikute esindajatest koguduste töötegijateni.
Teeneteristi I järgu sai Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi, II järgu emeriitõpetaja Jüri Raudsepp, III järgu kavalere on sel aastal 13, nende hulgas ka Hageri koguduse juhatuse kauaaegne esimees Agu Kaljuste, Kaitseliidu peakap­lan, EAÕK ülempreester Aivar Sarapik ja Tallinna Kaarli koguduse kontsertkoori peadirigent Mikk Üleoja.  
Elutööpreemia anti välja neljandat korda ja selle pälvis maestro Roman Toi. Parim lastetöö tegija 2010 on Kalev Rodima, parim noortetöö tegija Riina Pill, töö eest vaimupuudega laste ja noortega autasustati kogukonda Usk ja Valgus. Aasta kirikumuusik on Sirje Heinaste ja meediapreemia sai teoloogiadoktor Arne Hiob algupärase teoloogilise kirjavara rikastamise ehk siis raamatu «Religioon minevikus ja tänapäeval» eest.
Autasustatute nimel kõneles Jüri Raudsepp, kes tänas väärika tunnustamise eest. Jumalateenistusest olid tulnud osa võtma ka paljud varasematel aastatel kirikliku autasu pälvinud inimesed.
Tiiu Pikkur

EELK autasud on:
kuldrist,
Teeneteristi I, II ja III järgu orden,
tunnustusmärk,
aukiri,
tänukiri,
elutööpreemia,
titulaarpraosti aunimetus.

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)