Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sünnipäevapidu tõi kokku head sõbrad

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Peatoimetaja Sirje Semm kingib Eesti Kiriku hinnatumale ja kauaaegsele autorile Toomas Paulile toimetusepoolse tähelepanu märgiks Jaan Toominga äsjailmunud raamatu «Yles- ja allavoolu».Foto: Daisy LappardAjaleht Eesti Kirik tähistas oma 20. taassünnipäeva tänujumalateenistusega Tallinna toomkirikus ja meeleoluka koosviibimisega üle tänava kirikuvalitsuse hoones.
Päev sai liigutava alguse: kui ma ennast kirikulehe pidustusteks teele kiirustasin, avanes esimese korruse korteri uks ning trepikojanaabrist vanaproua, Eesti Kiriku põline lugeja ja Tartu Pauluse koguduse liige Elfriede Rägo soovis mulle head teed ning kogu lehe tegijaskonnale tänu ja õnne sünnipäevaks.
Lehetegijate suurimaks rõõmuks on lugejate (positiivne) tagasiside. Aastapäeva tähistamise käigus kingiti meile sarnaseid hetki teisigi, inimesed tulid, et jagada oma tähelepanekuid seoses lehega. Juba eribussis teel Tartust Tallinna, kus teiste hulgas sõitis kaasa Tartu Peetri koguduse õpetaja Ants Tooming koos oma koguduseliikmetega, kes igal neljapäeval kokku saavad, et värsket Eesti Kirikut üheskoos lugeda ning loetu üle arutleda.

Kelle ütlevad nad minu olevat?
Orel organist Kadri Ploompuu käe alla kõlas majesteetlikult, kui protsessioon tänujumalateenistuseks toomkiriku iidsete võlvide alla sisenes. Eesti Kiriku taasilmumise 20. aastapäevale pühendatud armulauaga jumalateenistusel teenisid peapiiskop Andres Põder ja assessor Joel Luhamets, liturgias teenisid kaasa assessor Tiit Salumäe, toomkoguduse õpetaja Urmas Viil­ma ning õpetajad Mihkel Kukk ja Kaido Soom. Vaimulikega koos liikus altari ette ka Eesti Kiriku peatoimetaja Sirje Semm, kes luges koguduse ees ilmikuna pühakirja. Muusikaga teenis kaasa Tallinna Jaani koguduse naiskoor Aivi Otsniku juhendamisel.
Praost Joel Luhamets, Eesti Kiriku peatoimetaja aastatel 1990–1992, lõimis jutlusesse küsimuse: kelle te ütlete Eesti Kiriku olevat? Parafraseerides Luuka evangeeliumi 9. peatükki, kus analoogne küsimus püstitatakse Jeesuse kohta, vastas ta: usun, et Jumala sulase.
Väljaanne, mis ei ole läikiv nagu Eesti Ekspress ja paks nagu Postimees, oli esimene, mis julgelt paotas ust Jumala juurde. Nii nagu 20 aastat tagasi, on ka tänapäevane Eesti Kirik selleks kõrgeks kantsliks, kust väsimatult rõõmusõnumit kuulutatakse kogudusele, mis on suur.

Õunapuuaed taskus
Vastuvõtul kirikuvalitsuse ruumes, kus vägesid juhatasid SA Ajaleht Eesti Kirik nõukogu esimees Jüri Ehasalu ning kolleegiumi esimees Mihkel Kukk, kõlasid head sõnad ja soojad tervitused. Soome ajalehe Kotimaa peatoimetaja Mari Teinilä meenutas vanapapit Viivi Luige «Seitsmendast rahukevadest», kes, kandes taskus tikutoosi õunaseemnetega, käis ringi, «õunapuuaed taskus». Kotimaa ajakirjanik võrdles kristlikku ajakirjanikku tolle elu näinud mehega. Igast pisikesest seemnest võib võrsuda kirjasõna jagamisel viljakandev puu.
Usuteaduse Instituudi rektor Randar Tasmuth kasutas metafoori puhtast veest, kui ta Eesti Kiriku rolli meie avaral meediaturul hindas: puhta vee asendamatust mõistame õieti alles siis, kui teda napib. Sestap sooviski ta lehele kestmist ning kutsus üles seda kaastöödega rikastama.
Eesti valitsuse, siseministeeriumi ning iseenda nimel andis tervitused edasi regionaalminister Siim Kiisler, kes kinnitas, et julgeb soovitada Eesti Kirikut oma sõpradele.

Liina Raudvassar

EELK tänukirja said staažikad Eesti Kiriku töötajad
Tiiu Pikkur, reporter,
Salme Uustare, küljendaja,
Rita Puidet, toimetaja,
Liina Raudvassar, toimetaja.

Vt Eesti Kiriku sünnipäevapilte siit .