Esileht » Uudis » Esileht »

Sünnib Tallinna missa

15.06.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Jaan Tammsalu annab katust Euroopa helikeele ja eesti rahvamuusika ühendusest sündinud Tallinna missale. Helilooja Roxanna Panufnik ja lugeja Jaak Johanson. Heli Vaus-Tamm29. juunil on Eesti kristlastel suurpäev, sest sünnib teos, mida kirjutatakse üks kord ajaloos.
Kuulus Inglise helilooja on loonud koos Eesti poeetidega teose «Elutants», mis tugineb Tallinna märgiks saanud ajaloolisel Bernt Notke pannool «Surmatants». Siin aga on Elu see, mis tantsib läbi kõik tegelased – nüüd juba kaasaegsed, meie tänapäevas olulised tegelased.  
Ja esitajate koosseis – sopran Patricia Rosario Inglismaalt ning lugeja Jaak Johanson Eestist – kui maailmakultuuri ja meie eesti rahvakultuuri sümbolid näitavad kõige paremini teose sisu.
See ühendab ajalugu ja tänapäeva, maailma ja Eestit, milles mängib kannel, aga laulab ka maailmalavadel hinnatud sopran, kellele isegi Arvo Pärt on teoseid pühendanud.
Missat esitatakse vaheldumisi ladina ja eesti keeles. Helilooja Roxanna Panufnikut peetakse tänapäeva kaunimate liturgiliste teoste autoriks, tema «Westminsteri missat» aga kaunimaks teoseks, mis iial Londonile pühendatud. Panufniku teoseid on oma võimsuse ja ilu tõttu esitatud kriisikolletes. Eestis oleme kuulnud tema «Westminsteri missat» nii Tallinna kui ka Tartu Jaani kirikus.  
Missa on Tallinn 2011 programmi üks olulisemaid sündmusi, selle tellis Tallinna Filharmoonia, idee tuli Heili Vaus-Tammelt ja Aarne Saluveerilt.
Kaasa teevad Tallinna ülikooli, Collegium Vocale ja ETV tütarlastekoorid ning Tallinna Kammerorkester, juhatab maestro Eri Klas. Doris Kareva ja Jürgen Rooste tundlike tekstidega teos lõpeb kõigi Tallinna kirikute kellade helisemisega.
Kaks nädalat enne esitust hakkab Vabaduse väljakule paigutatud ekraanilt koos videopildiga kostma missa muusika. Jaani kirik kutsub rahvast ajaloolisele sündmusele.    
Heili Vaus-Tamm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)