Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Suhte ehituskivid noortele

23.05.2018 | | Rubriik: Ühiskond

Perekeskuse juhataja (vasakult) Pia Ruotsala ning päikeseline pedagoog, teoloog ja peresuhete spetsialist Arja Seppänen noorte suhetest kõnelemas.
Kätlin Liimets

5. mail toimus usuteaduse instituudis pere- ja noorsootöö täiendusõppe kursus „Suhte ehituskivid noortele“.

Terve päeva kestnud koolitus „Suhte ehituskivid noortele“ toimus Eestis esmakordselt ning koolitaja oli soomlasest pedagoog, teoloog ja peresuhete spetsialist Arja Seppänen, kes on juhtinud Soomes ehituskivide programmide väljatöötamise protsessi. Arja Seppäneni tõlkis misjonär Helene Toivanen, kes on ka materjalid eesti keelde tõlkinud.
Kokku oli tulnud 16 huvilist, kelle seas vaimulikke, psühholooge, pedagooge, hingehoidjaid, terapeute ja noorsootöötajaid. Koolituse palvega sisse juhatanud perekeskuse juhataja Pia Ruotsala ütles, et igatseme turvalist suhet igas vanuses: „Sünnime, saame haiget ja ka terveneme suhetes. Kõige olulisem on aga suhe Jumalaga.“
Soomes on koolituse sihtgrupiks eelkõige 14–15aastased leerilapsed, ent programmi saab kasutada ka koolis, tervishoius, noorte- ja teraapiakeskustes. „Kuna murdeea hormonaalsete muutustega on esiplaanil tunded, siis on hea aidata noortel veidi hoogu maha võtta. Anda noortele sõnum, et kui armutakse ja hakatakse käima, siis suhetes pole vaja kiirustada, vaid võtta aeg, et oma partnerit tundma õppida,“ seadis Seppänen osavõtjatele silme ette avara sihi.
Nõnda omandatigi rohkeid põnevaid rühmatöid sisalduval koolitusel, kuidas toetada noorte suhtlemisoskusi, õpetada neile tunnetega toimetuleku mehhanisme, turvalisi konflikti lahendamise viise, usalduse, andestamise, pühendumise ja valikute tegemise arendamist ning seeläbi vähendada probleeme. Kõike seda õpiti läbi suhete maja tööriista, mis koosneb üheksast ehituskivist: igatsus; pühendumine; tunded, emotsioonid; intiimsus ja seksuaalsus; konfliktid; sõnad; teod; usaldus ja andestus; armastus.
Suhte ehituskivide programmid on Soome luterlikus kirikus loodud tervete ja toimivate suhete toetamiseks. Viie aasta eest tõlgiti need materjalid misjonär Pia Ruotsala eestvedamisel eesti keelde ja 2014. aastal asutatud EELK Perekeskus hakkas koolitama ehituskivide koolitajaid. Praeguseks on kasutusel „Paarisuhte ehituskivide“, „Vanemluse ehituskivide“ ja „Vanavanemluse ehituskivide“ programmid.
Kätlin Liimets

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)