Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Südamlik kohtumine Peeteli kirikus

18.12.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Traditsiooniline ühispilt Peeteli kirikus, meenutamaks 2019. aasta kohtumist. Tiiu Pikkur

Tänavune emeriitvaimulike, pensionil olevate kirikumuusikute ja kirikutöötajate jõuluvastuvõtt oli 11. detsembril Tallinna Peeteli kirikus.

Jumalateenistusel teenisid peapiiskop Urmas Viilma, praost Jaan Tammsalu (jutlus) ja koguduse õpetaja Aare Luup, organist oli Margus Liiv. Väikese jõulukontserdiga astusid üles Tallina Vanalinna hariduskolleegiumi lasteaia lapsed Eve Padari juhatusel.
Pärast jumalateenistust siirduti sotsiaalkeskuse söögisaali, kus oli kaetud maitsvate jõuluroogadega laud. Ühist söögilaulu juhatas Margus Liiv, tervitas Peeteli kiriku sotsiaalkeskuse direktor Mati Sinisaar.
Külaliste hulgas olid emeriitpeapiiskop Andres Põder abikaasaga, emeriitpiiskop Einar Soone, titulaarpraostid Ivar-Jaak Salumäe ja Tõnis Nõmmik, endine politsei- ja piirivalveameti peakaplan Jaan Jaani, teenekas kirikumuusik Marika Kahar ja veel paljud kirikuinimesed. Rõõm oli taas kohtuda!
Ilusat jõuluaega soovis kokkutulnuile peapiiskop Urmas Viilma. Ta mõtiskles oma kõnes tuleviku teemadel, sidudes tuleviku just tänaste emeerituste panusega kirikutöösse. „Tuleviku Eesti kirik, aktiivne töine luterlik kirik, saab paljuski toetada just teie vanuses inimestele,“ pöördus peapiiskop emeerituste poole. „Mina tänan teid, et te oma panuse andsite ja endiselt panustate kirikutöösse – väga paljud teist ju aitavad endiselt kogudusi teenida, nii sõna kuulutamisega kui muusikutena või muul moel abiks olles. Suur tänu teile!“
Jagati ka kingipakke, mida olid aidanud pakkida Peeteli kiriku sotsiaalkeskuse nobesõrmsed päkapikud. Koosviibimise korraldas EELK Diakoonia- ja Ühiskonnatöö Sihtasutus.
Emeerituste jõulupeo traditsioon ulatub üheksakümnendate algusesse. Anne-Mai Salumäe – tol ajal toomkoguduse muusikatöö juht, nüüd ise üks peole kutsutu – hoiab oma eriti tähtsate dokumentide kaustas kirja, mille on 1994. aasta kevadel konsistooriumile läkitanud diakooniakeskuse juht Viive Soone, teemaks emeerituste kokkusaamise korraldamine.
Kutsutuid oli 74, koht konsistoorium. Anne-Mai laululapsed andsid kontserdi. See oli üks esimesi kohtumisi. Mõned aastad kohtuti lausa kaks korda – kevadel ja jõuludel, hiljem on kokkusaamised jäänud jõuluajale. Külas on oldud pea kõigis Tallinna praostkonna kogudustes, sagedamini Peeteli kirikus. Ehkki aja jooksul on külaliste hulgas põlvkonna vahetus toimunud, on kutsutute arv enam-vähem samaks jäänud.
Emeriitpeapiiskop Andres Põderi tänusõnad kokkadele ja korraldajaile said tugeva aplausiga kinnitatud.
Tiiu Pikkur

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)