Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Südamega tehtud laulupäev Nissis

22.06.2011 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga, Esileht, Kirikuelu

Lääne-Harju praostkonna laulupäevaliste rongkäik saabub kiriku juurde. Tiiu Pikkur
On ilus jaanikuu laupäev, 18. juuni. Väikeses Nissis on tavalisest rahvarohkem, teeveered ja parkimisplatsid täituvad igas suuruses sõidukitega. On Lääne-Harju praostkonna laulupäev «Üksteist peab hoidma».

Nissi Maarja kogudus võib uhkusega osalisi ja külalisi vastu võtta – vastremonditud kogudusemaja, korras kirik ja hooldatud kirikuaed – kõik on laulupäeva ootel.
Päev algab traditsiooniliselt kooride proovidega. Laulupäeva külalised said kogudusemajas kuulata õpetaja Laine Villenthali, kes oma elu viimastel aastatel Nissis elas, luuletusi lauludes.
Laulupäeva tipptund saabus kella neljaks, kui pidulik rongkäik praostkonna vaimulikega eesotsas kiriku juurde jõudis. Kirikutäis rahvast tervitas püsti seistes osavõtjaid, kes sisenesid Kadri Hundi seatud rahvakoraali «Mu mano tulge, latse» lauldes. Ja see protsessioon oli üsna pikk.
Ühist osadust kogema
Laulupäeva kontsert oli ühendatud jumalateenistusega, laulud olid jumalateenistuse osaks. Teenisid praostkonna vaimulikud: praost Jüri Vallsalu, abipraost Annika Laats, õpetajad Lea Jants-Ylönen, Merle Prass-Siim, Aare Kimmel, Mihkel Kukk, Joel Siim ja Marek Roots.
Nissi koguduse õp Lea Jants-Ylönen tervitas laulupäevalisi, öeldes: «Oleme kogunenud siia, et kogeda ühist osadust, et me pole ainult üksikud kogudused, vaid üks tervik praostkond.» Alustasid ühendkoorid, kiriku võlvide all kõlas võimas lauluhääl, mis tipnes koguduse ja koori ühise «Õnnista ja hoia» laulmisega.
Evangeeliumi lugemise järel astusid nelja lauluga üles lastekoorid: Hageri ja Keila koguduse ning Sille Krooni laulustuudio lapsed. Laulupäeva solist oli Hanna-Liina Võsa, kelle «Ave Maria» ja «Ei saa mitte vaiki olla» olid esitatud suurepäraselt.
Abipraost, Risti koguduse õp Annika Laats oli oma kõne üles ehitanud laulule. Ta tõdes, et me ei tea, kas Jeesus oskas laulda, oli ta bass või tenor, kuid Jeesus ise on Jumala armastuslaul ja jumalasõna on laulude laul.
Pärast armulaua jagamist esinesid segakoorid, pasunakoorid ja lõpetuseks taas ühendkoorid. Eraldi tahaks esile tõsta praostkonna (Hageri ja Rapla) pasunakoore. Tore, et on praostkond, kus pillimehi kahele orkestrile jagub, sest mitte kõik praostkonnad ei ole nii rikkad. Esitatud neli pala olid kõik nauditavad, võimsaim neist šoti meloodia «Highland Cathedral».
Kontsertjumalateenistuse lõpuks kogunesid altari ette taas ühendkoorid, nendega koos nüüd ka Hanna-Liina Võsa. Laulupäeva nimilugu Kadri Hundi «Üksteist peab hoidma», Evelin Kõrvitsa «Ütle, mis on inimene?» ja Tõnis Mägi «Palve» kõlasid hingeliigutavalt hästi. Lõpulaulu – Juhan Aaviku «Hoia, Jumal, Eestit» laulsid koos kõik kirikulised.
Ilus laulupäev oli läbi saamas, praost Vallsalu lausus tänusõnad kõigile, kes selle toreda laulupäeva ette valmistasid. Jüri Vallsalu pöördus osalejate poole prohvet Sakarjat meenutades: «See siin ei sündinud küll mitte väe ega võimu läbi, vaid Jumala vaimu läbi!»
Suur tänu öeldi laulupäeva eestvedajale ja elluviijale, praostkonna muusikasekretärile Pille Metssonile. Suure töö tegid dirigendid Arvo Pihlamets, Sigrid Põld, Merle Lend, Sille Apri, Kaia Väljamäe, Pille Saatmäe, Joel Ots ja Aigar Kostabi ning kõikide kooride juhid, kes seekord dirigendipuldis ei olnud. Tänusõnad kuulusid ka solist Hanna-Liina Võsale, organist Jaan Vaidlale ja helitehnik Jaane Lendile.
Koraalimaraton kutsub
Laulupäevad saavad peetud, koorid lähevad suvepuhkusele. Ent sel suvel tasub oma hääl laululainel hoida, sest 23. augusti kella kümnest hommikul kuni 25. augusti kella kümneni õhtul lauldakse Haapsalu toomkirikus «Kiriku laulu- ja palveraamat» kaanest kaaneni läbi.
Koraalimaraton toimub Missio Läänemaa raames. Osa võtma oodatakse kõikide praostkondade lauljaid.
Tiiu Pikkur

Lääne-Harju laulupäeval osales:
3 lastekoori
6 naiskoori
6 segakoori
2 pasunakoori
Solist oli Hanna-Liina Võsa

Nõnda peab ülendatama Inimese Poeg, et igaühel, kes usub, oleks temas igavene elu. (Jh 3:14b,15)