Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Spetsialistid pidasid nõu Lõuna-Eestis

10.03.2004 | | Rubriik: Uudised

EELK kunsti- ja arhitektuurinõukogu järjekordne koosolek toimus 18. veebruaril Kambjas ja Tartus. Eesmärgiks oli tutvuda kohapeal kahe kiriku sisekujundusega ning anda oma hinnang tehtavale tööle.
Kambja kirikus olid nõukoguga kohtuma tulnud sisekujunduse autor sisearhitekt Liivi Ehmann, Kambja koguduse juhatuse esimees Kalev Laanesaar, koguduse nõukogu liige insener Toomas Varik, Teele Nigola ning Kambja vallavanem Ivar Tedrema. Nõukogu liikmed tutvusid tööde praeguse seisuga. Üheskoos vaadati läbi juba teostatud ja kavandatavad tööd ning nõukogu jagas omapoolseid soovitusi, kuidas sisustuselemente võiks lahendada.
Nõukogu väljendas rõõmu, et tööd kiriku sisustuse valmistamisel on kenasti edenenud. Samuti teeb rõõmu, et koguduse tegemiste ja Kambja kirikuga seonduva juures on südamega vallavanem Ivar Tedrema.
Kirikul kolm funktsiooni
Tartusse jõudnud, astuti läbi Tartu Jaani kirikust, kus käib hoogne töö. Tartu Jaani kiriku sihtasutuse kontoris toimunud koosolekul vestlesid nõukogu liikmed Ülikooli-Jaani koguduse õpetaja Urmas Petti, sihtasutuse Tartu Jaani Kirik juhatuse esimehe Roman Levini ning kiriku sisekujunduse autorite Malle Jürgensoni ja Tea Tammelaanega.
Tartu Jaani kirikut hakatakse kasutama nii kiriku, kontserdipaiga kui ka terrakotakunsti eksponeerimise kohana. Seega peab kiriku sisekujundus vastama kolmele funktsioonile.
Nõukogu tõdes, et sisekujundus kavandatud kujul ei vasta hoone ülesandele kirikuna. Kavandamisel on lähtutud eelkõige kirikust kui terrakotaskulptuuride eksponeerimispaigast ja kui kontsertsaalist. Sisustuselemendid (altar, pingistik) ei täida oma rolli jumalateenistusel.
Nõukogule kooskõlastuse saamiseks esitatud materjalid on olnud puudulikud. Samuti on algses projektis tehtud olulisi muudatusi. Vestlusest ei selgunud, kas sisekujunduse kontseptsioon on kogudusega kooskõlastatud.
Linnapea tunneb huvi
Tartu Jaani kiriku sisekujunduse küsimuste arutelult tuli nõukogu liikmetel kiirustada kohtumisele Tartu linnapea Andrus Ansipiga, kes rõhutas oma soovi, et EELK osaleks jõulisemalt Jaani kirikuga seotud protsessides. Kõne alla tulid ka kõik teised Tartu linna luterlikud kirikud. Taas kord tuleb rõõmustada, et kohalik omavalitsus tunneb siirast huvi oma kirikute vastu.
Nõukogu järgmine koosolek toimub 13. aprillil. Ühe päevakorrapunktina on arutluse all Tartu Jaani kiriku sisekujundus ning kohale on kutsutud Tartu Jaani kiriku sihtasutuse esindajad. Nõukogu otsusega palutakse neil 15. märtsiks esitada sisekujunduse konkursi tingimused ja koguduse poolt kooskõlastatud Jaani kiriku sisekujunduse kontseptsioon.
Marju Raabe

Kristus Jeesus on kõrvaldanud surma ning on evangeeliumi kaudu toonud valge ette elu ja kadumatuse. (2Tm 1:10)