Esileht » Uudis » Uudised »

Sotsiaalministeeriumi soovitusi

23.09.2020 | | Rubriik: Uudised

1. Kasuta koroonaäppi „Hoia“. Laadi enda telefoni koroonaäpp, mis hoiatab sind, kui oled olnud lähikontaktis (vähemalt 15 minutit kuni kahe meetri kaugusel) positiivse koroonatesti saanud inimesega.

2. Ühiskonnaelus osalen aktiivselt ainult siis, kui tean ja tunnen end tervena ning ei ole olnud lähikontaktis koroona­viirusesse nakatunuga.

3. Hügieenisoovituste järgimine on hea viis nakkushaiguste en­netamiseks: pese hoolikalt ja regulaarselt käsi, mustade kä­tega ära puuduta suud, nina ega silmi; hoia võõrastega dis­tant­si.

4. Mistahes haigussümptomite korral püsi kodus ja võta ühendust perearstiga.

5. Kui oled COVID-19-positiivne või kahtlustad haigestumist: püsi kodus ja võta ühendust oma perearstiga; väldi kontakte teiste inimestega, järgi hügieeni; võimalusel lase kõik eluks vajalik endale kontaktivabalt koju toimetada; ära jää üksi, suhtle oma lähedastega kasutades sidevahendeid.

6. Kui oled olnud haigestunud (COVID-19-positiivne või mitte) inimesega lähikontaktis: püsi kodus ja jälgi oma tervist 14 päeva jooksul; võta ühendust perearstiga; väldi kon­tak­te teiste inimestega, järgi hügieeni; poodi või apteeki võib minna ainult äärmisel vajadusel (kandes maski, hoides dis­tantsi ning järgides hügieeni); isolatsioonis viibides võib liikuda üksi vabas õhus ilma maskita, vältides kontakti teiste inimestega.

7. Maski tuleb kanda kõigil haigussümptomitega inimestel avalikus kohas viibides või vältimatu lähikontakti korral. Maski tasub kanda külastades rahvarohkeid suletud ruume – poed, kaubanduskeskused, ühistransport jm. See on tungivalt soovitatav just nendes piirkondades, kus on tekkinud uued nakkuskolded. Maski tuleb paigaldada, kanda ja eemaldada õigesti, ennast nakatamata.

8. Pere- ja eraüritusi on praegu riskantne korraldada, se­da eriti nendes piirkondades, kus koroonaviiruse levik on suu­renenud. Soovitatav on üritused lükata 3–4 nädalat edasi ja seejärel uuesti olukord üle hinnata. Riskide püsimisel või kõrgenemisel tasub üritus üldse ära jätta või lükata see  tu­le­vikku. Kui üritus on täiesti vältimatu, tasub seda teha võima­li­kult väikeses seltskonnas, järgides kõiki terviseameti  turva- ja ohutusnõudeid. Vajadusel konsulteerida mõne terviseameti spet­sialistiga.

Seadus on ju antud Moosese kaudu, arm ja tõde aga tulnud Jeesuse Kristuse kaudu. (Jh 1:17)