Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Sõprussild üle Soome lahe

19.05.2006 | | Rubriik: Uudised

Pühapäeval, 7. mail tähistati Tallinna Toomkirikus piduliku missaga Helsingi ja Tallinna Toomkoguduse 15 aastat kestnud sõprussidemeid.

Missal teenisid Helsingi toompraost Matti Poutiainen, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, õpetaja Ivar-Jaak Salumäe ja diakon Meelis Rosma. Laulsid Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel ja Helsingi Toomkoguduse noorteansambel Swing High Outi Kiuttu juhatusel, kantor-organist oli Ene Salumäe.

Kahe toomkoguduse esindajad allkirjastasid 1991. aasta emadepäeval, 11. mail sõpruskoguduste tegevuse lepingu ristiusu kinnitamiseks ja koostöö edendamiseks ühise soovi ja palvega, et Jumal selle läbi kogudusi õnnistaks, et sõprus ja usaldus kahe rahva vahel tugevneks.

Käpikud sümboliseerivad koostööd

«Need 15 aastat on olnud täis viljakat sõprust, ühendanud meid kristlastena, aga ka eri töövaldkondade kaudu,» ütles õpetaja Salumäe. Üks toonastest sõprussidemete sõlmijatest Ruth Rosenlöf meenutas, kuidas nad Tallinna Toomkirikus pärast jumalateenistust kirikukohvi pakkusid.

Eestlastele siis veel võõras komme pani neid kohmetuma, küsiti ikka, mis see maksab. Kuid rahvas tuli laua ümber. Üks memmeke kinkis Ruthile tänutäheks miniatuursed käpikud, öeldes, et pane need kätte, kui külm on. «Need on meie sõpruse sümboliks saanud,» lausus Ruth pisarsilmi.

Koostöö vorme on palju: muusikute külaskäigud, õpetajate osalemine jumalateenistustel, lastelaagrid ja eakate koosviibimised. Tänavu suvelgi lähevad Tallinna Toomkiriku pühapäevakooli lapsed Soome laagrisse. Organist Ene Salumäe töötas 1990ndate keskel Helsingi Toomkiriku kantorina, olles seal üldse esimene naiskantor.

Suureks Eesti sõbraks ja omainimeseks Tallinna Toomkoguduses on saanud peaaegu kõik need 15 aastat Helsingi toompraostina teeninud Mikko Heikka, kes on ka üks Toomkoguduse Maarja medali laureaatidest. Selle aasta alguses sai Mikko Heikkast Espoo piiskop ja uueks toompraostiks Matti Poutiainen.

Tõeline sõprus on inimesenäoline

 

Helsingi toompraost tahab oma koguduse liikmeid tulevikus rohkem koguduse töösse kaasata. Ta rõhutas, et sõpruskoguduste töö on üks osa sellest. Matti Poutiainen ütles, et sõprus on siis tõeline, kui ta saab inimesenäoliseks, sõbral on alati nägu. See on kogu muu koostöö aluseks.

Kuna Helsingis kogudused ühinevad – 30 kogudusest tahetakse moodustada 10 –, siis puudutab see ka sõprussidemeid Eesti kogudustega, mis võivad kattuda. Nii teenib toompraost lisaks Helsingi toomkirikule veel neljas kirikus ja ühes kabelis. Ühendamise põhjusena nimetas Poutiainen liikmeskonna kahanemist.

Koguduse nõukogu on koostanud arengukava 2016. aastani, kus pearõhk on ühtse koguduse kasvatamisel, liikmete aktiivsel kogudusetööle kaasamisel, et peatada liikmeskonna kahanemine. Matti Poutiainen kinnitas hea koostöö jätkumist lõunanaabritega. Sama soov on Tallinna Toomkogudusel.

Tiiu Pikkur

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)