Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Sõpruskoguduste töö jätkub kriisist hoolimata

17.03.2021 | | Rubriik: Kirikuelu

Eesti Vabariigi aastapäeval peeti Tartu Pauluse koguduse Soome Siilinjärvi sõpruskoguduses eestikeelne palvus.

Siilinjärvi koguduse õpetaja Olli Kortelainen (fotol) ütleb Eesti Kirikule, et idee eestikeelse palvuse pidamiseks Eesti Vabariigi aastapäeval tuli nende koguduse rahvusvahelise töö pastorilt Reetta Kallannelt, kes vastutab ka Tartu Pauluse kogudusega tehtava koostöö eest. Siilinjärvi koguduses on igal kolmapäeval kell 12 palvus, mida edastatakse koroonaajal Youtube’i kanali kaudu. Kuna sel aastal oli 24. veebruar kolmapäeval, siis otsustati teha palvus eesti keeles. 

Olli Kortelainen oli Eestis tööl aastatel 1997–2001 ja seetõttu on talle eestikeelse palvuse pidamine tuttav. Samuti on Eestis elanud pastor Reetta Kallanne, kes on töötanud Tallinna Soome saatkonnas. Mõlemad vaimulikud kõnelevad vabalt eesti keelt.

Eestikeelsest palvusest said nad palju positiivset tagasisidet mõlemalt poolt Soome lahte. Seda andsid ka kohalikud eestlased. Siilinjärvis elab umbes 50 eestlast ja naaberlinnas Kuopios umbes 300 eestlast. Ka sõpruskogudus Tartu Pauluse andis palvuse kohta neile positiivset tagasisidet. Koguduse õpetaja Kristjan Luhamets tunneb heameelt selle üle, et sõpruskoguduses räägitakse nii hästi eesti keelt, sest see annab suhtlemisele teise dimensiooni. Suhtlemine on tänu sellele väga kerge. 

Varem oli sõpruskoguduse töö sisuks majanduslik toetus, nüüd midagi muud ja tuleb mõelda, kuidas edasi minna. Näiteks annavad vastastikused külaskäigud Luhametsa sõnul tööle väga palju juurde. Pauluse koguduse suhe sõpruskogudusega on väga hea. Ka saab Luhametsa sõnul rõõmustada selle üle, et Siilinjärvis saab eesti keeles jumalasõna kuulata. 

Olli Kortelainen on kokku leppinud Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhametsaga, et korraldatakse vastastikuseid külaskäike. Näiteks käis 2019. aastal Soomest kolmeliikmeline rühm Tartu Pauluse noortepäevadel. Samuti toetatakse misjonär Kirsi Vimpari tööd Eestis iga aasta 10 000 euroga, millele lisanduvad koguduseliikmete vabatahtlikud annetused. Siilinjärvis oodatakse koroona lõppu, et Tartu Pauluse noorterühm saaks külastada ka nende noori. Samuti on plaanis Siilinjärvi koguduse töötajate ja koguduseliikmete reis Tartusse.  

Olli Kortelainen õppis Tartu ülikooli usuteaduskonnas vahetusüliõpilasena aastatel 1993–1994 ja oli Tallinna Soome koguduse õpetaja aastatel 1997–2001, mille kõrval asendas puhkusel olevaid eesti vaimulikke. Olli Kortelainen pidas toona korra kuus Tartu Pauluse kirikus soomekeelset jumalateenistust ja tutvus seal koguduse vaimuliku Joel Luhametsaga, kes on praeguse Pauluse koguduse õpetaja isa. 

Kortelainen tundis heameelt selle üle, et ta valiti 2018. aastal Siilinjärvi koguduse vaimulikuks, sest Siilinjärvi sõpruskogudus on talle tuttav Tartu Pauluse kogudus. Ta oli abielus eestlannaga ja seetõttu on ta lisaks kogudusetööle ka laste kaudu jätkuvalt Eestiga seotud.

Kaido Soom

Pildigalerii:

Olli Kortelaineni ametisse seadmine Siilinjärvi koguduse õpetajaks 2018. aastal. Arhiiv.

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust!  (Ps 66:20)