Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Sõpruse keeles

12.09.2012 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

20 aasta pikkust sõprust sakslastega Põhja-Elbe kirikuringkonnast kinnitati EELK koostöömedalite üleandmisega.

Eestisse lennanud sakslased olid olnud viis päeva palverännakul, peamiselt Virumaal, ja külastanud selle käigus sõpruskogudusi. Laupäeval peeti Rakveres praostkonnapäeva, millega kinnitati ka täisikka jõudnud sõprust.
Pühapäeval olid sakslased sõpruskogudustes. Iisaku kogudus võõrustas sõpru Breklumist. Kaks neist, Sieghilde von Hoerschelmann ja tema abikaasa titulaarpraost Paul-Gerhard von Hoerschelmann võtsid meie kiriku tunnustuse ja tänu märgiks vastu EELK koostöömedali. Paul-Gerhardile oli seda üle andma tulnud usuteaduse instituudi (UI) rektor assessor Ove Sander abikaasa Liinaga.
Paul-Gerhardi mantlipärijana UI pastoraalseminari juhtima asunud Ove Sander rõhutas kolme aspekti, millega märkis Paul-Gerhardi olulisust EELK jaoks. Tema initsiatiivil toimus Eesti ja Saksa aseõpetajate delegatsioonide vahetus juba 1990ndate algul ja sellega loodi laiem kontakt. Teiseks pastoraalseminari loomine ja ülesehitamine ning uue õppemetoodikana seminarivormi sissetoomine senise loenguõppe asemel. Ja kolmandaks suur majanduslik abi UI maja ning Nõmme Lunastaja kiriku taastamisel ja jätkuv rahaline toetus Põhja-Elbe kirikult.
EELK on andnud Paul-Gerhard von Hoerschelmannile aukirja 1998. ja 2001. aastal ning seoses UI 60. aastapäevaga EELK titulaarpraosti aunimetuse.
1931. aastal Nõmmel sündinud Paul-Gerhard von Hoerschel­mann on mitmendat põlve vaimulik. Tema isa Gotthard oli Nõmme Saksa Lunastaja koguduse rajaja ja esimene õpetaja kuni Eestist lahkumiseni 1939. aastal.
Sieghildet nimetab Iisaku koguduse juhatuse esimees Anne Ferschel kõige suuremaks sõbraks, kes on partnerlust vedanud südamega ja pühendunult. Ta on leidnud sõpru ka teistele kogudustele, vahendanud humanitaarabi hooldekodudele. «On tõeline Eesti fänn, kes teab meie asjust teinekord rohkem kui meie ise,» lisab Anne Fer­schel.
Jumalateenistusel teenisid praost Peeter Kaldur, koguduse õpetaja Avo Kiir ja Paul-Gerhard von Hoerschelmann, kes ka jutlustas. Ta meenutas äsjalõppenud palverännakut läbi sõpruskoguduste, kus neid võeti vastu külalislahkelt ja südamlikult.
«Me laulsime ja palvetasime, leidsime osadust ja ühtekuuluvust. Oleme kogenud oma partnerluses usu jõudu ning soovin, et võiksime üksteisele truuks jääda,» lõpetas ta jutluse.
Orelil saatis teenistust Judith Kulvere. Sõpruse kinnituseks esinesid Iisaku segakoor ja solistid Tanja Elkeni juhtimisel.
Sakslaste tervituse luges ette Breklumi koguduse uus õpetaja Arend Engelkes, kes tegi seda eesti keeles, öeldes, et «kakskümmend aastat partnerlust on olnud ka kakskümmend aastat usku, lootust ja armastust», ning kinkis selle märgiks kogudusele kolm laevukest, mis ka vastavaid nimesid kandsid.
Sirje Semm

EELK koostöömedal
Asutatud 2011. aastal
Antakse EELK välispartnerile – vaimulikule või ilmikule –, kes on osutanud silmapaistvaid teeneid kirikule või kogudusele
Ettepaneku medali andmise kohta võib teha koguduse juhatus või õpetaja ja EELK asutuse või koostööpartneri juhtorgan

 

 
 

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)