Slava Ukraine

Soomlaste seminaril räägiti kiriku sümbolitest

08.02.2006 | | Rubriik: Määratlemata


Kotimaa talveseminarist osavõtjad Toomkiriku käärkambris. Sõna on peapiiskop Andres põderil.

Teisipäeva, 31. jaanuari õhtul kohtusid Soome kirjastuse Kotimaa Tallinnas peetud talveseminarist osavõtjad Toomkiriku käärkambris EELK peapiiskop Andres Põderi ja piiskop Einar Soonega.

Kolm päeva kestnud seminari teemaga – sümbolid ja müstika luteri kirikus – oli seotud ka Andres Põderi ettekanne sümbolite ja müstika tähendusest Eesti luteri kiriku lähiminevikus ja tänapäeval. 

Ristimärki kasutavad paljud

Viimaste aastakümnete sisse jääb ristimärgi kasutamine, mis sündis 60.–70. aastatel. Andres Põder selgitas, et kuni II maailmasõjani oli Martin Lutheri «Katekismust» eesti keelde valesti tõlgitud, sealt oli kadunud ristimärgi tegemine.

1978. aasta Toomas Pauli tõlkes ilmunud katekismuses seisab esimest korda, et palve järel tuleb ristimärki teha. Peapiiskop tõdes, et suur osa meie vaimulikke ja ka paljud koguduseliikmed kasutavad nüüd ristimärki. Sümbolite osa suurenemisest räägib ka vaimuliku ordinatsiooni tähtsuse tõus: endise kirikuõpetaja asemel pühitsetakse nüüd preestriks.

Muutunud on vaimuliku riietus, talaari kõrval on kasutusel alba, stoola jm. Ühises vestluses tõdeti, et sümbolite ja müstika osa on üsna üheselt arenenud nii Soomes kui ka Eestis.

Armulaua osatähtsus tõusnud

Piiskop Soone rääkis sümboli mõjust koguduseliikme tasandilt. Kui ratsionalistlik periood tõrjus sümbolid ja müstika kirikust eemale, siis eriti taasiseseisvuse saabumisega suurenes õnnistamistalituste osakaal hüppeliselt. Naljatades märkis piiskop, et Eestis vaevalt leiab kivi, mis pole õnnistatud.

Kodudesse muretsetakse küünlade kõrvale krutsifikse, ristimistalitusel lastakse õnnistada lapse rist. Piiskop rõhutas, et armulaua osatähtsus on aastatega tõusnud. Koos leiti, et varasem hirm katoliikluse ees hakkab taanduma. Soomlased tundsid huvi õigeusu mõjust Eesti luterlusele. Piiskop nentis, et teatud mõju kindlasti on, kuid nõukogude ajal otsiti uusi kogemusi leedu katoliku kirikust. Esimesed albadki toodi Leedust.

Huvitavale arutelule järgnes armulauaga jumalateenistus (viikkomessu), kus teenisid peapiiskop Andres Põder, Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe ja Soome kiriku praost Jaakko Harjuvaara ning abiõpetaja Sirpa Viherä, organist oli Kadri Ploompuu.

Kotimaa kirjastust teab iga soomlane

Soome kristlik kirjastus Kotimaa annab välja ligi 40 ajalehte ja aastas näeb trükivalgust 100 raamatut. Soomes on vaevalt leida kodu, kus ei oleks Kotimaa trükiseid. Kirjastuse lipulaev on kahtlemata kristlik-ühiskondlik nädalaleht Kotimaa,  mis eelmise aasta lõpus saja-aastaseks sai. 

Seminare peetakse kaks korda aastas, oodatud on oma töötajad ja kaastöölised kogu Soomest, räägitakse igapäevatööst, ajalehe majandusolukorrast, alati on üks eriteema – seekord siis müstikast ja sümbolitest. Muide, Kotimaa talveseminar toimus juba kolmandat aastat järjest Tallinnas ja nagu osavõtjad ütlesid, on neil alati hea meel Tallinna Toomkirikusse seminari jumalateenistust pidama tulla.

Tiiu Pikkur

3 kommentaari artiklile “Soomlaste seminaril räägiti kiriku sümbolitest”

 1. Külaline ütleb:

  Nüüd mine kirjuta see nende nähes tahvlile ja märgi raamatusse, et see võiks jääda tulevasiks päeviks,ikka ja igavesti!Sest see on tõrges rahvas,valelikud lapsed,lapsed, kes ei taha kuulda Jehoova õpetust,kes ütlevad nägijaile:”Ärge nähke!” ja ennustajaile:”Ärge ennustage meile tõtt,kõnelge meile meeldivusi, ennustage pettepilte,taganege meie teelt ,lahkuge meie rajalt,jätke meid rahule oma Iisraeli Pühaga!”Seepärast ütleb Iisraeli Püha nõnda: Kuna te põlgate seda sõna ja loodate vale ja riugaste peale,ja toetute nende peale, siis on teie süü teile otsekui langakil olev murd,kumerus kõrges müüris, mis variseb äkitselt,silmapilgu jooksul,ja puruneb,nagu potisepa kruus,mis pekstakse armuta puruks,nõnda et tükkidest ei leita kildu millega võtta leest tuld või ammutada lombist vett!”
  Lugu Reitsist 1933 aasta suvel.”…..Reits peatus,asetas jalgratta kiiresti maantee äärde küljeli,pani käed suu juurde ja hõikas:” “Hallo!Hallo!” Inimesed tõstsid pead ja küsisid :” Mis on!?” -“Kas te olete Jumalat palunund, et hoitud saada? Karistused on tulemas meie rahva peale, kui me ei pöördu ega jäta oma patuelu!”Kartulivõtjate hulgast hüüti vastu:” Kust teie seda teate!? “Reits vastas:” Jumal ütles mulle seda ja käskis teile prohevtlikult öelda:” Häda tuleb! Armuaeg lõpeb!”See vihastas kartulivõtjaid. Kostis tigedaid sõnu:”Niisugused rahurikkujad tuleks maa pealt ära kaotada!” jms….Kuulsin taas vihast kõnet :” Miks niisugune karjub,kust see häda tuleb? Sõda alles lõppes ja nüüd jälle häda tuleb. Ei see saa õige olla!”.Aga need kellel oli Vaimu kõrv ütlesid :” See on õige -üks häda on läinud ,teine tuleb!”
  Häda kangekaelseile lastele ,ütleb Jehoova,kes peavad nõu,aga ilma minuta,ja kes teevad liidu,aga ilma minu vaimuta,lisades patule patu,kes lähevad Egiptusesse,küsimata minu suust nõu ,et põgeneda vaarao kaitse alla ja otsida varju Egiptuses!SEEPÄRAST LÄHEB VAARAO KAITSE TEILE HÄBIKS;JA EGIPTUSE VARJU ALLA KIPPUMINE TEOTUSEKS!Häda neile ,kes lähevad Egiptusesse abi saama ja otsivad tuge hobustelt ja loodavad sõjavankrite peale,sellepärast et neid on palju,ja ratsanike peale,sellepärast et nende hulk on väga suur,aga ei vaata Iisraeli Püha poole ega küsi nõu Jehoovalt!”
  Kas tõesti on Euroliit ja Nato usaldusväärsemad kui ELAV JUMAL?
  Ja sellepärast:” Paranda meelt! Või sea end valmis, sina,ja kõik su targad mehed,kes Jumalast ei hooli!” Häda tuleb! Häda tuleb!

 2. Külaline ütleb:

  Nii et uued papid on preestrid ja varemordineeritud kirikuõpetajad või?

 3. Külaline ütleb:

  Hea tükk aega tagasi Laulis Tõ
  nis
  Mägi:”Looja, hoia Maarjamaad”. Nähes seda, mis toimub praegu EELK´s pean tõdema, et see palve läks küll kohale! PAX! [B][/B][B][/B]

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)