Esileht » Uudis » Uudised »

Soomes toimuvad kirikupäevad

17.05.2017 | | Rubriik: Uudised

Nii nagu Eestis toimub mai lõpul EELK juubelikongress, nõnda tähistavad soomlased nädal varem, 19.–21. mail Turu linnas oma kirikupäevi. Soome kirikupäevad on oikumeenilised ja rõhutatakse, et tegu on kogu rahva kirikupäevadega. Programm on mahukas ja selles on 80 üritust, millest võib igaüks leida endale sobiva. Tähistatakse nii reformatsiooni juubelit kui Soome 100. sünnipäeva.
Reede lõunal toimub Euroopa usuliste juhtide kohtumine, kus kõneldakse religioonidevahelisest dialoogist ja rahust. Soome seisukohti toob sellesse vestlusse teiste hulgas ka peaminister Juha Sipilä. Õhtul aga toimub avalik vestlus peapiiskop Kari Mäkineni ja endise presidendi Tarja Haloneni vahel. Laupäeval vestleb Soome Vabariigi praegune president Sauli Niinistö pensionil oleva piiskopi Eero Huovineniga.
Oikumeenilisust lisab üritusele seegi, et toimub sõpruskoguduste seminar, kus kõneldakse nende tööst. Eesti luterlikku kirikut esindab kirikupäeval ja meie sõpruskoguduste tööd tutvustab vaimulike konverentsi juhatuse liige Kaido Soom.
Lisaks religioonidevahelisele dialoogile pööratakse tähelepanu ka misjonile ja diakooniale. Nii toimuvad sel aastal misjonipäevad kirikupäevade raames. Loomulikult on kirikupäevadel soomlaslikult tugev kultuuriprogramm, milles esinejate näitena võib tuua eestlastelegi tuntud Pekka Simojoki ansambliga Exit. Toimub ka noortele mõeldud elektroonilise muusika kontsert.
Kirikupäevad on Soomes vana tava, esimesed kirikupäevad toimusid 15.–17. jaanuaril 1918. a Helsingis Kallio kirikus. Kirikupäevi korraldatakse iga kahe aasta järel, vahele ei jäänud isegi sõjaaeg. 1922. aastal toimusid need Viiburis, mis toona oli Soome linn.
Eesti Kirik

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid. (Ps 98:1)