Esileht » Uudis » Uudised »

Soome sai uue peapiiskopi

08.06.2010 | | Rubriik: Uudised

Piiskop Eero Huovinen annab Kari Mäkinenile üle peapiiskopi kinnituskirja. Markku PihlajaPühapäeval Turu toomkirikus toimunud tseremoonial seadis Soome luterliku kiriku peapiiskopi Kari Mäkineni ametisse pühitsuselt vanim Soome piiskop Eero Huovinen (Helsingi) koos assisteerivate piiskoppidega.
Jumalateenistusel osales Soome president Tarja Halonen. Esindatud oli 22 kirikut Euroopast, Aafrikast, Ameerikast ja Aasiast. Peapiiskop Andres Põder ei osalenud ametisse seadmisel haiguse tõttu. EELK tervituse andis üle välissuhete assessor praost Tiit Salumäe.
Piduliku jumalateenistuse jutluses rääkis peapiiskop Mäkinen rikkast mehest ja vaesest Laatsarusest. Ta rõhutas, et inimväärikus eeldab õiglust, mitte seda, et rikka mehe varandust kasvatatakse selleks, et vaesele mehele tema laualt rohkem leivaraasukesi pudeneks. Laatsarus saab lõppude lõpuks hea osa, aga see ei ole rikka mehe osa. Kirikupea määratles kiriku ülesanded: näha, kaitsta, lohutada ning kohelda inimest nii, et ta tunneks ennast väärtusliku ja aktsepteerituna. Nõnda näeb Jumal inimest, nõnda lohutab Jumal inimest, nõnda suhtub Jumal inimesesse, kinnitas peapiiskop Mäkinen.
Kari Mäkinen on esimene otseselt valitud ja ametisse kinnitatud Soome peapiiskop. Pensionile siirdunud peapiiskopi Jukka Paarma nimetas 1998. aastal ametisse veel vastavalt sel ajal kehtinud seadusele Soome president. Mäkineni valis valimiskogu peapiiskopiks tänavu 11. märtsil. Ta sai 593 häält ning tema vastaskandidaat Helsingi ülikooli dogmaatikaprofessor Miikka Ruokanen 582 häält.
Dr. theol. Kari Mäkinen on järjekorras neljateistkümnes Soome peapiiskop. Ta on sündinud 1955, pastoriks ordineeritud 1979, on teeninud erinevaid kogudusi Soomes. Aastatel 1998–2004 oli Mäkinen Turu toomkapiitli assessor, 2006 pühitseti Turu piiskopiks. Kari Mäkinen on abielus Eija Mäkineniga ja neil on neli täiskasvanud tütart.
Eesti Kirik

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)