Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Soome pakub eestlastele tööd ja kodu

22.12.2010 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Anneli Tamme ja Aalik Mõttus sõidavad jõuludeks Võrumaale.  Sirje SemmMitte kaugel Helsingist Nurmijärvil elab eestlaste perekond.
Nende kodumajal lehvib pisike Eesti lipp, aga ükski eestlane, kui neid ka lähikonnas peaks asuma, pole nendega ühendust võtnud. Soomes elavad eestlased hoidvat omaette, kuigi neid olevat ametlikult 25 000.
Võrumaa mees Aalik Mõttus töötab autojuhina. Varem sõitis rahvusvahelistel vedudel, nüüd on paikseks jäänud, s.t sõidab vaid Soomes. «Õhtul tahaks ikka oma kodus pikali heita,» ütleb kuuendat aastat Soomes elav mees. Tema kaasa Anneli Tamme, erialalt sotsiaaltöötaja, tuli Soome elama 2007. aastal. Soomes aga leidis tööd hooldajana Põhja-Espoos Rinnekoti-Säätiös, mis on Soome üks suuremaid hoolekandeasutusi, kristliku kallakuga. Rinnekoti-Säätiö on tegutsenud 83 aastat, pakkudes hoolitsust arengupuudega inimestele. «Mul on palju eestlastest töökaaslasi,» ütles Anneli Tamme.
Kord kuus sõidab Anneli Eestisse, ta õpib hingehoidu Tartu Teoloogia Akadeemias.
Anneli ja Aalik käisid diakon Tuuli Raamatu juures leeris ja löövad kaasa eestikeelses kogudusetöös. Aastapäevateenistusel Pauluse kirikus oli Aalik ristiga protsessiooni ees ja Anneli lektsioone lugemas. Kirikutöö kaudu hoitakse sidet kaasmaalastega tugevamini.
Jõulukuu on perele tihe ja töine. Samas mahub just jõulukuusse palju hingelisi üritusi ja kooskäimisi. Teist aastat järjest külastatakse koos Espoo toomkirikut, kus kauni jõulukontserdiga tervitatakse Soomes elavaid eestlasi. Sel aastal olid külas lauljad Tiinamai Keskpaik ja Triinu Taul.
Selle toreda traditsiooni on enda organiseerida võtnud Espoo koguduse eestikeelne pastor Raigo Liiman. Ka Rinnekoti-Säätiö oma kabelis peeti eestlastele mõeldud jumalateenistus ja lauldi kaunimaid jõululaule. Eestikeelse koguduse jõulujumalateenistus peetakse just täna Helsingis Alppila kirikus.
Anneli ja Aaliku lapsed tulevad Nurmijärvile külla 23. jõulukuu päeval. Siis algab sõit Eestisse. Jõulud peetakse Võru linnas koos sugulaste ja lähedastega. Perele tähtis üritus toimub Rõuge kirikus.
Sirje Semm

Tõstke oma pea ja vaadake üles, sest teie lunastus läheneb! (Lk 21:28)