Esileht » Online » Online artiklid »

Soome oreliehitajad tunnevad unikaalse Valga oreli vastu suurt huvi

28.08.2013 | | Rubriik: Online artiklid

Soome oreliehitajad tunnevad huvi Valga Jaani kiriku oreli ning selle valmistanud orelimeistri Friedrich Ladegasti oreliehituse vastu.

See on juba laiemalt teada, et Valgas asub originaalkujul säilinud unikaalne orel. Pilli ehitas 1867. aastal peaaegu kogu Lääne-Euroopas tuntud oreliehitaja Friedrich Ladegast (1818-1905). Aastatel 1998-2004 restaureeris oreli OÜ Olev Kentsi Oreliehitus, Oy Martti Porthani Urkurakentamo kaasabil.

Juba 1998. aastal käis meil Olev Kents koos Martti Porthani ja tema oreliehituse töötajatega, kes korrastasid – kingitusena! – oreli prospektis asuvad viled Pricipal 8’ning Principal 4′, samuti Quinte 2 2/3′ ning Octave 2’registrite vilesid. Selgituseks: oreli prospekt on oreli nähtav osa, kus asuvad Principali-nimelised registrid.

Principal tähendab ladina keeles eestseisjat. Vilede remont on kallis töö. Võib ainult oletada, kui palju oleks tegelikult maksma läinud oreli remont ja hooldus ühe Soome oreliehituse ning -hooldusfirma poolt. Aga õnneks on huvi Valga oreli vastu nii suur, et osa töid tehakse peaaegu tasuta – et saaks näha, kuulda ning nii-öelda katsuda üht ajaloolist orelit.

Edasi loe Delfist.

Mina olen Hea Karjane. Minu lambad kuulevad minu häält ja mina tunnen neid ja nad järgnevad mulle ning ma annan neile igavese elu. (Jh 10:11a,27–28a)