Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Soome kirikus segadus muutuvast abieluseadusest

08.02.2017 | | Rubriik: Kirikuelu

Soome peapiiskop Kari Mäkinen.Arhiiv

1. märtsist jõustub Soomes uus abieluseadus, mis võimaldab samast soost paaridel abielluda. Soomes on kirikul abielu registreerimise õigus, seepärast on tekkinud tõsine diskussioon, kas kirik peaks samasoolisi paare laulatama või mitte.

Liberaalse suuna esindajate veebilehes on ära toodud pastorid ja kirikud, kus hakatakse alates märtsist seksuaalvähemuste abielu laulatama.
Aktiveerunud on ka konservatiivsemad äratusliikumised, keda on abieluseadus üksteisele tunduvalt lähendanud. Ka ülikoolist on tulnud toetust konservatiividele: Helsingi ülikooli dogmaatikaprofessor Miikka Ruokanen leiab, et kristlik loomisteoloogia ei ole ühildatav sooneutraalse abielukäsitlusega ja seetõttu peaks kirik jääma oma senisele abielukäsitlusele truuks. Ta peab oluliseks ka kiriku ühtsust.
Peapiiskop Kari Mäkinen seevastu rõhutas piiskoppide kogus peetud avakõnes, et usuline kõne ei tohi olla ligimest solvav. Mäkinen viitab oma kõnes ka Põhjamaade naaberkirikutele ja nende praktikale samast soost inimeste laulatamisega.
Peapiiskop leiab, et ohtlik on, kui abieluküsimusest saab kristliku õpetuse kese. Abielu on inimese jaoks, mitte inimene abielu jaoks, ning kirik peab teenima kõiki oma liikmeid. Mäkinen leiab, et Soome kirikut ootab ees kirev praktika ning on nii neid pastoreid, kes hakkavad samasooliste abielusid laulatama, kui ka neid, kes sellest keelduvad.
Kuigi pastoritele on antud juhis samast soost inimeste abielu mitte laulatada, vaid õnnistada, leiab Mäkinen, et kirik ei kuku kokku, kui pastorid sellest reeglist üle astuvad ja siiski abielu laulatavad. Peaprobleemiks peab Mäkinen hoopis võimalikke konflikte kirikus.
Kaido Soom

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)