Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Soome kirikus kasutusel lauluraamatu lisavihik

07.12.2016 | | Rubriik: Kirikuelu

virsikirja_ja_lisavihkoEsimesel advendipühapäeval võeti Soome Evangeelses Luterlikus Kirikus kasutusele lisavihik 1986. aastast kehtiva lauluraamatu juurde.

Ühel käesoleva aasta juulikuu pühapäeval, kui olin teenimas Soome Kempele koguduses, teatas organist jumalateenistust ettevalmistaval koosolekul, et trükist on tulnud lauluraamatu lisavihik, mis on saabunud kogudusse ja milles on uued laulud. Koos otsustasime valida suurema osa pühapäevastest lauludest just sellest lisavihikust. Kogudus laulis uusi laule üsna hästi.
Kuigi lauluraamatu lisavihikut kasutatakse kogudustes juba kuid, võeti see ametlikult kasutusele alles esimesel advendipühapäeval. Soome kiriku lauluraamat pärineb aastast 1986, sisaldab 632 laulu, palveid ja erinevate talituste kordi. Vajadus uute laulude järele oli ammu olemas, seepärast otsustati koostada lauluraamatu uus lisavihik, milleks loodi 2011. aastal vastav komisjon.
Uutes kirikulauludes sooviti rõhutada kaasaegseid teemasid ja tuua esile tänulikkust. Tähelepanu pöörati nii laulude keelele kui meloodiale. Laulude lisamise eesmärk on kõnetada ka kirikust võõrandunud inimest. Lisaks soomekeelsele lisavihikule anti välja ka rootsikeelne. Soome- ja rootsikeelse lisavihiku kaudu tuli juurde 147 uut laulu. Osa neist on Soome heliloojate looming, osa aga tõlgitud teistest keeltest.
Enamikus kogudustes on lisavihik juba olemas ja kasutusel. Samuti asutakse trükkima lauluraamatuid, kus on sees lisavihiku laulud. See annab kogudustele aja jooksul võimaluse minna samm-sammult üle lauluraamatule, mis on täienenud uute lauludega.
Kaido Soom

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)