Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome kirik valib peapiiskoppi

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Soome kiriku peapiiskopi valimistel said teise vooru Tapio Luoma (vasakul) ja Björn Vikström.
Markku Pihlaja, Soome kiriku fotopank

Peapiiskopi valimistel Soomes said teise vooru Tapio Luo­ma ja Björn Vikström.
Soome peapiiskop Kari Mäkinen siirdub tänavu juunis pensionile. 8. veebruaril valiti uut peapiiskoppi viie kandidaadi seast. Valimissüsteem Soome luterlikus kirikus, kus on ligi 4 miljonit liiget, on keeruline. Valimistel osales 1525 hääleõiguslikku isikut kaheksast piiskopkonnast ja Turu peapiiskopkonna viiest praostkonnast. Hääletus toimus kohtadel, aga oli võimalik ka eelhääletada. Kuna keegi viiest kandidaadist ei saanud selget häälteenamust, toimub peapiiskopi valimistel teine valimisvoor 1. märtsil. Enam hääli said Tapio Luoma (55), kes sai 38% protsenti, ja Björn Vikström (54), kes kogus 26% häältest.
Ajaleht Kotimaa leiab, et Tapio Luoma, kes seni on töötanud Espoo piiskopina, on selge väljendusoskusega hea diplomaat. Tema esinemisoskust hinnatakse kõrgelt ja ta püüab saavutada kõigiga head kontakti. Luoma peamiseks ohuks peetakse seda, et ta laseb teistel inimestel oma seisukohti mõjutada ja püüab olla kõigi sõber. Ka võib olla tal probleeme oma seisukohtade väljaütlemisega.
Björn Vikström on Porvoo piiskop (asub Espoos). Porvoo piiskopkond ühendab Soome rootslaste kogudusi üle kogu maa. Kotimaa hinnangul on ta tuntud hea diplomaadina. Vikström on leidnud ühise keele nii konservatiivide kui ka liberaalidega. Vikströmi tuntakse kui akadeemikut, kes on oma seisukohtadelt vägagi liberaalne. Tegu on kommunikatiivse piiskopiga, kellega on kerge suhelda. Tema rootsi taust ja rootsikeelsus võivad mõjuda negatiivselt peapiiskopiks valimisele. Arvatakse, et Vikström jätkaks kiriku juhtimisel pensionile siirduva peapiiskopi liini. Tema isa John Vikström oli Soome peapiiskop aastatel 1982–1998.
Esimeses voorus kandideerisid peapiiskopiks veel Heli Inkinen, kes sai 14%, Ville Auvinen 13% ja Ilkka Kantola 8,5% häältest. Inkinen oli ainus naissoost kandidaat ja Kotimaa andmeil tuntud kui liberaalne teoloog, kes õpetab ülikoolis. Auvinen seevastu on tuntud kui konservatiiv, kes on töötanud peaasjalikult SLEY (konservatiivne äratusliikumine) töökohtadel ja on tuntud kirikus kui naiste ordinatsiooni ja samast soost inimeste laulatamise vastane. Kantola on Soome parlamendi liige, kes ei too oma mina esile. Oli Turu piiskop, aga jättis selle ameti pärast 2005. aastal toimunud abielulahutust. Teoloogilistelt seisukohtadelt on Kantola samuti liberaalne.
Peapiiskopiks kandideerijate kõrgele tasemele osutab see, et kõik nad on doktorikraadiga. Soome kirikul on väärikaid vaimulikke, kelle seast peapiiskop valida.
Kaido Soom