Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Sõnum läbi muusika on uskumatult võimas

27.01.2009 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Kui Timo Lige klaveri taha istub, siis enamasti sünnibki laul. Foto: erakogu

Noor ja andekas Timo Lige (33) on tuntud eelkõige omapäraselt lihtsa ja enneolematult rikkaliku muusikalise loomingu järgi. Teda võib nimetada misjonimuusikuks.

«Eks iga kristlane, kes elab oma elu ning kasutab temale antud oskusi ja ande, on misjoniinimene. Me lihtsalt ei nimeta seda üldjuhul nii. Minu kui kristlase osa ja eesõigus on oma elu ja andidega teenida ja austada Teda, kes on mulle nii elu kui ka oskused kinkinud. Ja seda ma olen püüdnud teha, nii hästi või halvasti, kui see välja on kukkunud. Selles mõttes olen ma kindlasti misjonimuusik. Samas tunnetan oma rolli rohkem ülistajana,» arutleb Timo Lige.

«Sõnumi edastamine läbi muusika on minu meelest uskumatult võimas relv. Minu muusika ongi üldiselt väga tekstipõhine. Muusikaline pool on selgelt teisejärguline. Paljud laulud on lauldud jutlused või tunnistused. Ma ei pea ennast nii palju muusikuks, et suudaksin pakkuda midagi puht muusikaliselt.»

Timo võrdleb ennast vahel trubaduuriga, kes jutustab asjadest, mis südamel, läbi muusikalise võtme. Seetõttu on tal raske aru saada kristlastest muusikutest, kes ei laula sellest, mida nad usuvad, mida on koos Jumalaga kogenud, ja Temast, kes on neid päästnud. «Mina usun, et sõltumata andidest ja kutsumistest on see meie eesõigus ja ülesanne. Kristlase esmane ülesanne on läbi mõtelda, milline võiks olla Isa hinnang sellele, kuidas ma olen ringi käinud Tema antud talentidega.

Meil on sageli kiusatus arvestada rohkem inimeste hinnanguga, kuid palju olulisem on see, et me Jumala ees seistes võiksime kuulda Tema sõnu: sa hea ja ustav sulane! Tule minu hingamisse! See on minu igatsus ja püüd.»

Töö lastega

Timo Lige töötab Kärdla ühisgümnaasiumis muusikaõpetajana ning enamik tema lauludest ja projektidest on sündinud lastele mõeldes.

«Mulle meeldib lastega tööd teha. Tõenäoliselt olen ma ka ise (veel) piisavalt lapsemeelne, et materjalid, laulud ja raadiosaated lastele ei nõua minult suurt pingutust. Mulle pole antud väga keeruliselt mõtlemise ja eneseväljendamise andi. Suur osa mu lauludestki on sobivad lastele kaasa laulmiseks.»

Jumal on lapsed ja noored Timole väga südamele pannud. Ta usub, et Jumal tahab liita ühe lastearmee, kes liigub Jumala väes ja andides. «Minu osaks ja missiooniks on praegu olla Kärdla kooli õpilaste ees ja seas. Usun, et ühest religiooniõpetuse tunnist palju olulisem on Kristuse valgust peegeldav matemaatika-, muusika- või ajalooõpetaja. Jumal tahab tuua oma muutuse ja ärkamise laste ja noorte sekka. Mul on südamel laste ärkamine. Õnneks või kahjuks ei ole see midagi, mida suudaks mina või keegi teine esile kutsuda. See on Jumala töö ning meie osa on püüda ära tunda oma koht ja osa – kus, millal ja kellena olla.»

Niisamuti on Timo mõistnud, et tema ja ta perekonna koht on Hiiumaa ja Kärdla. «Vahel tundub küll, et meie isiklik puudulikkus ja vaimulik küündimatus on suurem kui Jumala plaanidele kohane, kuid siis olen mõistnud, et Jumal on näinud ette ka minu valikuid ja puudusi ning kutsunud mind sellest hoolimata. See julgustab ja annab uut jõudu.»

Timo Lige arvates on lapsed publikuna ausad. «Neil puudub üldiselt oskus nägu teha ja väljapeetult viisakas olla. Kui neile meeldib, siis jõuad sa neile väga lähedale, ja kui su looming neid ei puuduta, on seegi kiiresti tajutav.»

Inspiratsioon kui hingamine

Timo viljakat loomingut on imeks pandud ja kuigi tema arvates kõlab see kristlikus kontekstis trafaretsena, on tema loomingulise innustuse allikaks vaieldamatult Jumal. «Mõned armastuslaulud on sündinud ka abikaasa Monikast inspireerituna, kuid lõviosa lauludest on Jumalast, Jumalale ja ma usun, et ka Jumalalt.»

Inspiratsiooniga ei ole timol eriti probleeme olnud. «See on nagu hingamine. See lihtsalt on. Ma ei tea, mida tähendab inspiratsiooni ootamine. Kõik see, mis tuleb, tuleb väga lihtsalt.» Kui ta klaveri, kitarri või arvuti taha istub, on enamasti ka laul juba olemas.

Timo looming jaguneb suures plaanis kaheks – ülistus- ja palvelauludeks Jumalale ning evangeelseteks ja tunnistuslauludeks inimestele. Tema muusika ühiseks nimetajaks võiks olla meloodia, mis on väga lihtsakoeline harmoonia (n-ö kolme duuri lood).

«Luues ülistuslaule, pean arvestama, et viis oleks võimalikult kiiresti ja kerge vaevaga omandatav, seda peaks saama kaasa laulda. Seega on meloodiad lihtsad ja meeldejäävad. Ma loodan, et ka ilusad.»

Lauluarhiiv Internetis

Timo laulude arvu on väga raske nimetada, sest selliseid lugusid, mis sünnivad enne jumalateenistust või teenistuse ajal ja millest järgmisel hetkel on alles vaid sõnad, on sadu. Spontaansete laulude puhul ei pruugi isegi sõnu säilida.

Mõni aasta tagasi asutas Timo Lige koos Madis Roosimaa ja Harry Elleriga plaatide ja muu kristliku materjali väljaandmise lihtsustamiseks ning kristlike ürituste korraldamiseks MTÜ Meedia Misjoni, mille peamisteks väljunditeks on muusika, raadiosaated, lastekuuldemängud ja -näidendid, heategevuslikud projektid ning pühapäevased vaimulikud koosolekud Kärdla ühisgümnaasiumi saalis.

Meedia Misjoni kodulehekülg on Timo laulude peamine arhiiv – enamiku laule on ta noodistamise asemel salvestanud ja siis teistelegi kuulamiseks üles pannud. «Ma usun, et laule, millel suudaks taastada nii sõnad kui viisi, võiks olla 400–500 ringis.»

Timo Lige laulu saab kuulata Põltsamaal 6.–8. veebruarini peetavatel talvistel noortepäevadel.

Merje Talvik

 

Timo Lige

Sündinud 11. juunil 1975 Kärdlas.
Abielus Monika Ligega, peres kasvavad lapsed Mirjam (12), Hanna (8) ja Johannes (3).
Kuulub Kärdla baptistikogudusse.
On õppinud Kärdla lastemuusikakoolis, Georg Otsa nim muusikakoolis.
Töötanud Tallinna Pereraadio peatoimetajana, praegu teeb Pereraadiole kaastööd Hiiumaalt, õpetab Kärdla ühisgümnaasiumis 4.–12. klassi õpilastele muusikat.

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)