Esileht » Arvamused » Arvamus »

Solidaarne Poola rahvaga

13.04.2010 | | Rubriik: Arvamus, Nädala ringvaade

Möödunud nädala kirjutas ajalukku lennuõnnetus Venemaal. Laupäeva hommikul kukkus Smolenski lähedal alla Poola presidendi lennuk TU-154, mille pardal viibisid teiste hulgas Poola president Lech Kaczyński abikaasaga, kindralstaabi ülem ja teised Poola armee juhtkonna liikmed, armee välipiiskop Tadeusz Płoski ja teised sõjaväe vaimulikud, asevälisminister, riigipanga president, ajaloolased ja ajakirjanikud. Kõik nad olid teel Smolenski lähedal asuva Katõni massimõrva mälestuspaika, et mälestada seal 70 aastat tagasi hukatud rohkem kui 20 000 Poola kodakondsusega isikut, nende hulgas tuhanded Poola ohvitserid. Nüüd saab rääkida kahest Katõni verisest sündmusest, möödunud sajandi märtritele liituvad 96 lennukatastroofis elu jätnud inimest.
Nii Vene kui Poola valitsus on käivitanud katastroofi uurimiseks juurdluskomisjonid, mille raportitega saame tutvuda hiljem.   
Alles jääb kaotusvalu. Katoliikliku Poola inimesed läksid oma leinaga kirikusse. Üle maa toimuvatel jumalateenistustel palvetati hukkunute hingede eest ja avaldati kaastunnet omastele.
Esimesena Euroopa Liidu riikidest otsustas Eesti nimetada esmaspäeva leinapäevaks, mil meie sinimustvalge oli riigiasutustele heisatud leinalipuna. Poolas on välja kuulutatud nädalane leinaaeg.
Aprilli teisel nädalal oli teisigi sündmusi, palju-palju rõõmsamaid, aga lennukatastroof, mis viis endaga Poola riigi eliidi, varjutab kõik muu. Olla mõttes solidaarne Poola rahvaga, see on iga kristlase võimalus.
Liina Raudvassar  

Ära lase kurjal võitu saada enese üle, vaid võida sina kuri heaga! (Rm 12:21)