Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Sõjas ja rahus üle Atlandi

23.10.2019 | | Rubriik: Kirikuelu
Torontos2

Nõo kiriku meesansambel esines Toronto Peetri kirikus. Erakogu

20.–22. septembril tähistati Torontos ja Hamiltonis eestlaste 1944. aasta suurpõgenemise 75. aastapäeva.

Võisin Nõo kiriku meesansambliga sellest, eriti väliseestlaste jaoks tähtsast ajast osa saada, sest olime EELK Kanada praosti Mart Salumäe kutsel seal külas. Meie meesansamblit koosseisus Margus Liiv, Mati Koonukõrb, Erik Leedjärv, Mart Jaanson, Laurits Leedjärv ja Ingmar Laasimer kaunistasid nii visuaalselt kui muusikaliselt kaks noort daami – Ingmari tütretütar Katariina Lorenz ja Lauritsa tütar Maar­ja Leedjärv.
Reedel külastasime eestlaste hooldekodu Ehatare. Üritus oli välja reklaamitud muusikalise palvusena ja toimus sealses söögisaalis. Päevakohase vaimuliku kõne ja palvuse pidas praost Salumäe, meesansambel aga andis u 40-minutilise kontserdi. Eakas, kuid sellegipoolest hämmastavalt elurõõmus publik oli kuuldu eest väga tänulik.
Laupäeval algas muusikaline palvus Soome Kodus, mis on nagu Toronto soomlaste Ehatare. Lisaks soomlastele elab selles hooldusasutuses ka eestlasi. Siingi pidas praost Salumäe palvuse ja meesansambel esines kontserdiga, mille kavas oli võõrustajate auks ka mitu soomekeelset laulu.
Sama päeva õhtupoolikul algas meesansambli kontsert Toronto Peetri kirikus. Esmalt lauldi u 40-le kuulajale kirikusaalis. Seejärel siirduti koos alla koguduse keldrisaali, kus jätkus kontsert, mida vaheldasid ühine söömaaeg ja seltskondlik osa. Viimase raames pidas täheteadusest seoses eesti laulupidude traditsiooniga paeluva ettekande meesansambli liige, astrofüüsik Laurits Leedjärv.
Pühapäeval algas Toronto Peetri kiriku suures saalis eestlaste suurpõgenemise 75. aastapäeva pidulik jumalateenistus. Teenisid Kanada praost Mart Salumäe ja allakirjutanu, kes ka jutlustas. Laulis Nõo kiriku meesansambel ja orelil musitseeris koguduse organist Marta Kivik.
Hingamispäeva õhtupoolikuks sõideti autodega Torontost u 1,5 tunni kaugusel lõuna pool asuvasse Hamiltoni linna, kus eestlaste kogudus peab jumalateenistusi lätlastele kuuluvas kirikus. Aastapäevateenistusele oli kogunenud peaaegu sama palju rahvast kui Torontos, lisaks olid eesti kogudust ja külalisi tulnud tervitama ka läti koguduse esindajad koos õpetajaga. Teenis jälle praost Mart Salumäe ja jutlustas allakirjutanu. Laulis Nõo kiriku meesansambel, orelit mängis aga meesansambli juht Margus Liiv.
Pärast Hamiltonis käiku liiguti veelgi lõuna poole ja vaadati kõigile Toronto külalistele peaaegu kohustuslikku vaatamisväärsust Niagara koske, mis oli õhtuhämaruses eriti efektne.
Esmaspäev jäi ansamblile Torontoga tutvumiseks. Samal õhtul pakkusid sealse Peetri koguduse esindus ja praost Mart Salumäe Nõo kiriku mees­ansamblile lahkumiseine.
Nõo kiriku meesansambel on praost Mart Saumäele ning Toronto ja Hamiltoni eesti koguduste rahvale suurepärase vastuvõtu eest südamest tänulik ning ootab neid omakorda külla Edela-Tartumaale!
Mart Jaanson,
Nõo koguduse õpetaja ja Nõo kiriku meesansambli liige

Jumal teeb nähtavaks oma armastuse meie vastu sellega, et Kristus suri meie eest, kui me olime alles patused. (Rm 5:8)