Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Skype aitas jõuluevangeeliumi kohale viia

02.01.2014 | | Rubriik: Esileht

Aastatel 2003–2007 Kesk-Inglismaa eesti kogudust teeninud ning praegu politsei- ja piirivalvekaplanina töötav õp Valdo Lust kirjutab, kuidas ta jõuluteenistuse Leicesteri Eesti Majas viis läbi Eestist lahkumata, kasutades selleks video­kõnesüsteemi Skype.

Sellel aastal tulid jõulud Kesk-Inglismaale teisiti ehk Skype’i teel.
Kui ma 2003. aastal Kesk-Inglismaa kogudust teenima asusin, kinnitasid mulle mitmed kohalikud, et seda eesti kogukonda ei ole paraku kauaks.
Eestisse 2007. a naastes ei olnud ma selles enam nii kindel, sest uusi Inglismaale tulijaid oli ootamatult palju.
Nüüd tuleb tunnistada, et ettekuulutused eestluse hääbumisest on olnud ennatlikud ning eesti kogukond Kesk-Inglismaal elab edasi. Samuti elavad edasi juurdunud tavad.
Üks neist traditsioonidest on tulla jõulude eel Leicesteri Eesti Majja varasele jõulukoosviibimisele. Varasele aga just selle tõttu, et paljud eestlased kasutavad jõuluaegset puhkust selleks, et külastada kodumaad.
Tavapäraselt algab koosviibimine jumalateenistusega, misjärel istutakse jõululauda. Kuid ka lauda istumisel on omad tavad. Kõigepealt loeb vaimulik jõuluevangeeliumi, tervitab ning õnnistab laua.
Raske südamega pidin selle aasta jõulujumalateenistuse ära ütlema, sest töökohustused Eestis ei andnud võimalust Kesk-Inglismaale sõita ja traditsioonilisest koosviibimisest osa võtta.
Kuid juba aastaid ilma oma vaimulikuta olnud eesti kogukond on harjunud raskustest üle saama. Seegi kord leiti lahendus, mis esialgu tundus pöörasena, kuid hiljem aina rohkem poolehoidjaid leidis.
Leicesteri rahva sooviks oli, et vaimulik pöördumine, jõuluevangeelium ja õnnistus jõuaksid neile siiski jõulukuul Eestist kohale, seekord siis Skype’i teel.
14. detsembril oli Leicesteri Eesti Majja kogunenud 90 inimest. Kesk-Inglismaa koguduse esimees Ene-Ly Toome tunnistas hiljem, et nii suur arv inimesi oli kõigi jaoks üllatus ning ületas kõik ootused.
Nõnda palju osalejaid tekitas ka hirmu, et kas esmane omalaadne katsetus õnnestub. Side siiski alt ei vedanud ning jõuluevangeelium, tervitus ja õnnistussõnad Eestist jõudsid kohale.
Valdo Lust

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)