Esileht » Online » Online artiklid »

Siseministri ja EKNi presidendi pöördumine Maarjamaa aasta puhul

08.12.2014 | | Rubriik: Online artiklid

Eesti Vabariigi siseministri ja Eesti Kirikute Nõukogu presidendi ühine pöördumine Eestimaa kohalike omavalitsuste ja koguduste poole teema-aasta „Kaheksa sajandit Maarjamaad“ väärikaks tähistamiseks

Juba kaheksa viimast sajandit tuntakse Eestimaad kui Maarjamaad. Nimelt tutvustas 1215. aastal toimunud Lateraani kirikukogul eestlaste piiskop tollasele paavstile Innocentius III-le ja kogu maailmale Liivi- ja Eestimaad esimest korda kui Maarjamaad. Maarja nime leidub paljudes Eestimaa kohanimedes ja rahvalauludes ning Maarja nime kannavad paljud Eestimaa tütarlapsed ja naised. Paljud pühakojad on pühendatud neitsi Maarjale. Samuti on meie riigi üks kõrgemaid teenetemärke Maarjamaa Rist.

Tähistamaks seda kaheksat sajandit kuulutati ussimaarjapäeva eelõhtul, 7. septembril 2014 Pirita kloostris avatuks teema-aasta „Kaheksa sajandit Maarjamaad“. Teema-aasta koostöökogusse kuuluvad kirikute, ministeeriumide, riigiasutuste, kõrgkoolide, muuseumide ja kodanikuühenduste esindajad. Teema-aasta kestab kuni 2015. aasta lõpuni ning üle Eestimaa on plaanitud korraldada suur hulk üritusi alates teaduskonverentsidest, näitustest, festivalidest ja teistest muusikasündmustest kuni temaatiliste olümpiaadide ja palverännakuteni välja. Aasta üheks suursündmuseks saab kindlasti olema juulikuu alul Tartus toimuv vaimulik laulupidu Maarjamaa – Isa maa.

Kutsume üles kõiki Eestimaa kohalikke omavalitsusi ja kogudusi koostöös teiste institutsioonide ja ühendustega ühiselt tähistama teema-aastat „Kaheksa sajandit Maarjamaad“ üritustega, mis väärtustavad Maarjamaa rikkalikku ajalugu, kultuuri ja haridust ning innustavad meid mõtlema sellele, millisena me soovime Maarjamaad näha tulevikus.

Ühendagu meid nii Maarjamaa juubeliaastal kui kõigil järgnevatel aastatel laulva revolutsiooni ajal armsaks lauldud Tõnis Mägi ja Villu Kanguri laulu sõnum: „Looja, hoia Maarjamaad ja andesta meile me vead. Looja, kaitse Eestimaad, peod selleks palveks nüüd sean.“

 

Hanno Pevkur                              Peapiiskop emeeritus Andres Põder

Siseminister                                 Eesti Kirikute Nõukogu president

 

Hanno Pevkur ja Andres Põder pöördumist allkirjastamas. Foto: Tiiu Pikkur

Hanno Pevkur ja Andres Põder pöördumist allkirjastamas.
Foto: Tiiu Pikkur

Kristus ütleb: Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! (Mt 11:28)