Esileht » Uudis » Uudised »

Sinimustvalge saab 133aastaseks

31.05.2017 | | Rubriik: Uudised

Lapsed Otepää kiriku ees, mille seinale 1934. aastal sinimustvalge lipu 50. aastapäeva pidustuste raames avati bareljeef, kus kujutatakse eesti perekonda, kes sammub õnnelikult oma lippu kandes. Arhiiv

Tänavu 1. nelipühaga samale päevale langevat Eesti lipu päeva tähistatakse 4. juunil vääriliselt üle Eesti: Tallinnas, Tartus, Pärnus ja mujal. Eriliselt Otepääl, kus rahvustrikoloor 133 aastat tagasi Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) lipuna pühitseti.

Riigikogu ja Eesti Lipu Selts kutsuvad kodanikke 4. juuni hommikul kell seitse riigilipu pidulikule heiskamisele Pika Hermanni torni. Huvilistele on kella 11–15 avatud võimalus külastada ka torni, kus lehviv lipp väljendab kehtivat riigikorda. Mäletame joovastust, kui Eesti taasiseseisvudes Kalevite kantsi lendu püüdes, nagu võidurõõmu hüüdes Eesti lipp taas heisati.

Reliikvia on hoitud
Kui tahta, siis võiks väita, et nüüd lõpuks on Eesti riigi olulisemale reliikviale, rahvuslipu originaalile, väärilised hoiutingimused loodud, kui möödunud sügisel avati suure pidulikkusega Eesti Rahva Muuseum (ERM) Tartus, kus püsiekspositsiooni osas on eraldi ruum originaallipu hoidmiseks ning rahvale kaitstult klaasi all vaatamiseks.
ERMi direktor Tõnis Lukas selgitab, et lipupäeva tähistatakse läbi päeva vältavate üritustega. Nagu pealinnas heisatakse siingi lipp kell seitse hommikul muuseumi lipuväljakul, kõlavad kõned ja laulud.
Edasi pakutakse huvilistele paar tundi kestvat kultuuriloolist jalutuskäiku Raadi kalmistul, kuhu on maetud mitmed rahvusvärvidega seotud suurkujud. Teejuhid on Tõnis Lukas ja Kaarel Tarand. Kell 10.15 toimub muuseumide ühisprogrammi „Kroonituur“ Jakob Hurda osa avamine ja esitlus. Hiljem näidatakse dokumentaalfilmi „Hurda kutsikad“.
Kella 10.30–16.30 kestavad lipuloengud esimese sinimustvalge lipu toas algusega igal veerandtunnil. Keskpäeval on Jakob Hurda saalis koguteose „Sinimustvalged lood“ sõnalis-pildiline esitlus. Pärastlõunal kell 14 toimub ERMi välialale Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks tammiku istutamine, millest võtab osa ka president Kersti Kaljulaid.

Oikumeeniline jumalateenistus
Eesti lipu päev Otepääl algab kell 10.45 kogunemisega lipuväljakule vallavalitsuse hoone ees, et liikuda rongkäiguga kirikumõisa, kus pidulikult heisatakse lipp. Keskpäeval toimub kirikus kontsert-jumalateenistus, kus teenib kohalik vaimulik Marko Tiirmaa.
Pärastlõunal kell 16 on Otepää Maarja kirikus 1. nelipüha ja Eesti lipu päeva oikumeeniline jumalateenistus, kus teenivad Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad. Jutlustab EELK peapiiskop Urmas Viilma, teenivad Valga praostkonna praost Mart Jaanson ja abipraost Vallo Ehasalu. Praost Jaansoni selgitusel on muusikalises osas kasutatud sihiteadlikult isamaalist ning sinimustvalge temaatikaga haakuvat loomingut. Jumalateenistusest teeb otseülekande Eesti Televisioon.
Liina Raudvassar

Tänu olgu Jumalale, kes ei ole heitnud kõrvale mu palvet ega ole mult ära võtnud oma heldust! (Ps 66:20)