Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Siberis eestlastel külas

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Surnuaiapühal jagasid armulauda piiskop Aarre Kuukauppi ja õpetaja Kaido Soom.
2 x Kaido Soom

Viibisin sel suvel taas külas Siberi eestlastel, et neile jumalasõna kuulutada.

Ettevõtmine sai teoks tänu misjonikeskuse toetusele, kes kandis reisiga seotud kulud. Esmalt viibisin Novosibirski lähedal (500 kilomeetri kaugusel) asuvates Oravakülas ja Uuskülas, mis on traditsioonilised eesti külad.
Paraku on Venemaal samad arengud nagu Eestiski: külad jäävad tühjaks ja noorem põlvkond kolib maalt linna. Sellest hoolimata oli mõlemas külas veel eestlasi, kes tulid emakeeles Jumala sõna kuulama. Kuna aga eesti keele kõnelemise praktika on neil küllaltki väike, pidi suhtlema ka vene keeles.
Samas torkas silma, et eesti keel ja kultuur on inimestele oluline. Liigutav oli ühe vanamemme ristimine, kes soovis pühast talitusest osa saada. Novosibirski lähedased külad on Siberi luterliku kiriku teenida ja piiskop Vsevolod Lõtkin lubas hoolt kanda, et vahel jõuaks nendeni kirikuõpetaja.
Tunduvalt paremal järjel on aga Abakani lähedal asuv Ülem-Suetuki küla, kus saab inimestega veel vabalt eesti keeles kõnelda. Seal oli ka jaanituli, mida tähistati küll õigeusu kalendri järgi 6. juulil. Jaanitulel esines kohalik puhkpilliorkester ja inimesed tantsisid rõõmsalt nüüdisaegsete vene lugude saatel.
Järgmisel päeval toimus kohaliku kirikuelu suursündmus – surnuaiapüha, kuhu oli taas kohale tulnud üle saja inimese. Kaasa teenisid Ingeri kiriku piiskop Aarre Kuukauppi ja kohalik pastor Sergei Shilovskii. Suetuki kogudus kuulub Ingeri kiriku koosseisu. Piiskop oli kohale tulnud praost Ville Melaneni kutsel, et taaspühitseda suure remondi järel kohalik kirik. Remont sai teoks tänu Soome sõprade toetusele, kes olid ka ise kohale tulnud.
Kirikus oli ka pidulik ristimistalitus, mis näitab luterlike juurte tugevust. Sel päeval ristiti 22 inimest. Kuna küla on suures osas kakskeelne, siis andsime piiskop Kuukauppiga inimestele valida, mis keeles laps ristitakse. Piiskop ristis vene keeles 10 inimest, mina eesti keeles 12 inimest.
Reisi viimane osa oli Krasnojarskis, kus on samuti eestlasi, aga tunduvalt vähem kui külades, ja paljud on õigeusku. Sain jutlustada kohalikus luteri kirikus ja tutvuda ühe sealse eestlasega.
On tore mõelda, et eestlased välismaal väärtustavad oma kultuuri ja meie kirik peab oluliseks nende teenimist.
Kaido Soom,
EELK misjonikomisjoni liige

Pildigalerii:

Ristimine on Ülem-Suetukis au sees.