Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Septembri esimesel nädalal on Tartu näitlejate päralt

29.08.2012 | | Rubriik: Kultuurielu

3.–9. septembrini toimub Tartus teatrifestival «Draama 2012» ja «Balti teatrisügis».

Festivali seekordseks kuraatoriks on näitleja, lavastaja ja tõlkija Anu Lamp, kes koos loomenõukoguga on festivali põhiprogrammi valinud kaheksa lavastust pealkirja all «Fookus: Näitleja».
Põhiprogrammi lavastused on «Nisa» (VAT Teater), «Lilled Algernonile» (Rakvere Teater), «Aeg ja perekond Conway» (Tallinna Linnateater), «Tasandikkude helinad» (Saueaugu Teatritalu / Eesti Teatri Festival), «Mee hind» (Ugala), «Iphigéneia Aulises» (NO99), «Kuni inglid sekkuvad» (Eesti Draamateater) ja «Lillede keel» (Von Krahli Teater).
Sel aastal toimub «Draama 2012» taas koos Balti teatrifestivaliga – kolme Balti riigi omadramaturgia festivaliga, mida riigid korraldavad järgemööda.
Festivali korraldajad on leidnud võimaluse lisaetendusteks, sest 1. juulil müüki antud piletid osteti praktiliselt tundide jooksul ära. Nii et kellel õnne, võiks järele vaadata, ehk on veel mõnele etendusele võimalik pääse lunastada. Sest kogu valik on suurepärane ja iga teatrisõbra unistus need ära vaadata.
Eelmisel aastal oli festivali kuraator Priit Raud ning põhiprogrammi valitud kaheksa lavastust kandsid alapealkirja «Allkirjaga teater». Allkiri ei tähendanud ainult lavastajat, vaid kõiki lava taga või laval olijaid. Raud on öelnud, et keskseks lavastuseks, mille ümber ta teisi kogus, oli Rakvere teatri «Tuulte pöörises».
See lavastus sai ka minu jaoks kõnekaimaks. Kitzbergi enam kui 100 aastat tagasi kirjutatud lugu mängiti Andres Noormetsa lavastuses kirega tänapäevaseks. Sealt jäid mulle meelde näitlejad Anneli Rahkema (Leena) ja Peeter Rästas (Jaan), kelle mäng oli nii ehe, et nende dialoogidest ja monoloogidest sündinud võimsad armastusstseenid jätsid justkui hinge kinni.
2003. aastast festivali korraldanud Margus Kasterpalu on öelnud, et erinevate kuraatorite, kes festivaliprogrammi kokku panevad, nägemus annab Eesti teatrist selgema ja kontseptuaalsema pildi. Elame, näeme!
Sirje Semm

Igaühelt, kellele on antud palju, nõutakse palju, ja kelle hoolde on jäetud palju, sellelt küsitakse veel rohkem. (Lk 12:48)