Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Seksuaalsus ei pea(ks) olema tabuteema

16.10.2019 | | Rubriik: Ühiskond

Konverentsi avas Tartu ülikooli usuteaduskonna juhataja Urmas Nõmmik. Liina Raudvassar

Tartu ülikooli usuteaduskonna ja Eesti Seksuaaltervise Liidu peetud ühiskonverentsil „Seksuaalsus ja religioon – ühisosa otsides“ räägiti seksuaalsusest ja religioossusest, püüdes ehitada nende vahel silda, mis kannaks.

Usuteaduskonna poolt avasõnad ütelnud teaduskonna juhataja dr Urmas Nõmmik toonitas, et dialoog seksuaalsuse ja religiooni vahel on võimalik (ehkki tema sõnul on ka neid, kes leiavad, et kirikute ja koguduste suhtumises seksuaalküsimustesse ei pea midagi muutuma).
Ta ütles, et kuigi meie ühiskonnas ei valitse veel kõikjal ligimesearmastus, on rõõmustavaid muutusi (vasakukäelised on tunnistatud normaalseteks; orjust taunitakse ametlikult; naisi tunnistatakse meestega võrdseteks; ihunuhtlust ei aktsepteerita, ka pedagoogikas).
Kõneleja hinnangul peaks rääkima (ka) kirikutes ja kogudustes avameelselt inimese seksuaalsuse aspektidest. „Kui vaimne tervis on kristlikus hingehoius tunnustatud valdkond, siis miks ei peaks selleks sobima seksuaaltervis?“ küsis Nõmmik ja lisas, et kui teaduses tunnistatakse seksuaalsuse erinevaid vorme ja seksuaalsuse osa inimese olemuses, siis ei tohiks see teema olla tabu ka kirikutes.
„Lõppude lõpuks on kristlased samasugused inimesed nagu teised,“ lõpetas teoloogiadoktor oma ettekande mõõtu tervitussõnavõtu mõttega, et armastus teeb inimesest inimese.
Konverentsi, millega Eesti Seksuaaltervise Liit tähistas oma 25. tegevusaastat, juhtis ERRi ajakirjanik Urmas Vaino. Konverentsi materjalidega saab tutvuda lingil https://www.estl.ee/uudised/konverents-seksuaalsus-ja-religioon—%C3%BChisosa-otsides/?m=462.
Liina Raudvassar

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)