Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Seinakalendrid

21.04.2021 | | Rubriik: Kirikuelu
Eesti Kiriku seinakalendrid „Eestimaa kirikud“.

Eesti Kiriku toimetus on 22 aastat välja andnud seinakalendrit „Eestimaa kirikud“. 

Aastate jooksul on muutunud kujundus ja vahetunud tegijad, aga formaat on jäänud. Eesmärgiks seadsime tutvustada oma lehe lugejatele Eestimaa kirikuid. Need, kes on 22 aasta jooksul endale ostnud enamasti postkaardi hinnaga müügil olnud kalendri, on nüüd nagu suurejoonelise kirikute fotoalbumi omanikud. Iga kiriku juures on tutvustav tekst ning pildid sise- ja välisvaatega. 

Eestimaa kirikutele on mitut moodi ring peale tehtud ja mõni pühakodadest on kalendrisse pääsenud ka mitmel korral. Näiteks 2005. aastal, kui Tartus toimus EELK kirikupäev ja laulupidu „Tarkuse allikale“, olid kalendris linna 12 pühakoda. 2007–2010 oli kalendris pühakodasid tutvustav tekst lisatud ka inglise keeles. Olen kõik need aastad olnud kalendri tegemise juures n-ö vabatahtlik projektijuht. Aga ürituse algatajana saan nimetada Sirje Simsonit, kes ka oma surmani (2015) käis koos fotograafiga mööda kirikuid ja koostas tekstid. Tema tööd jätkas Janis Tobreluts.

Kalendrite ilmumist on kõige kauem toetanud eestlaste kogudus Los Angeleses (juhatuse esimees Heino Nurmberg), kristlik kirjastusselts Logos, Eesti Piibliselts ja Eesti Kirikute Nõukogu. Esimene kalender, milles on 12 maakirikut, ilmus 1999. aastaks ja selle kaanepildil on Äksi kirik kui uhke katedraal. Järgmisse, 2000. aasta kalendrisse otsis Sirje Simson meie oma kirikutest maalid või detailid Jeesusest Kristusest ja tema eluringist.

Fotod on teinud Malev Toom, Arvo Tarmula, Jaanus Siim, Naatan Haamer, Aldo Luud, kõige kauem Tõnis Nurk (aastatel 2003–2018) ja viimasel kolmel aastal Endel Apsalon. Tekste luges Sirli Lember. Kalendri küljenduse on teinud Külli Nidermann, Siim Saidla, Kristiina Zadin ja kõige kauem Kristiina Krabi.

Igale asjale on määratud aeg ja aastal 2022 enam Eesti Kiriku kalendrit ei ilmu.

Teemad:

Vaata, sulle tuleb sinu kuningas, õiglane ja aitaja! (Sk 9:9)