Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Saue kogudusel seisab ees kiriku ehitus

04.03.2020 | | Rubriik: Kirikuelu

Koguduse ansambel laulmas kirikutoas. Keskel Juha Väliaho, vasakul istub õp Matthias Burghardt. Saue koguduse arhiiv

EELK noorim kogudus tegutseb aktiivselt ja valmistub kirikut ehitama.

Luterlikku kirikutööd alustati Tallinna külje all asuvas rohkem kui 5000 elanikuga Saue linnas 2012. aastal. Esialgu tegutseti Keila koguduse tiiva all. Iseseisev Saue Pauluse kogudus asutati 18. oktoobril 2018 ja võeti 25. novembril kirikukogu otsusega vastu EELKsse. Ülehomme möödub aasta koguduse ametlikust registreerimisest. Hooldajaõpetajaks on Keila koguduse õpetaja Matthias Burghardt, igapäevast kogudusetööd korraldab abiõpetaja Juha Väliaho.

Praegu on koguduse liikmeid 20 ning umbes sama palju inimesi osaleb ka pühapäevastel jumalateenistustel. „Nad on peamiselt kohalikud inimesed, kes tahavad osaleda luterliku kiriku töös, sest nad on ristitud ja leeritatud varem teistes luterlikes kogudustes,“ selgitab õp Väliaho.

Teenistusi peetakse Saue linna päevakeskuse saalis algusega kell 13 ja need on alati armulauaga. Muu kogudusetöö toimub päevakeskuse majja rajatud kirikutoas, mis õnnistati 26. jaanuaril. Kolmapäeviti käib koos piibliring, millele järgneb kooriproov Anna Mi­shina juhatamisel. Esmaspäeviti juhatab Juha Väliaho soome keele klubi. Väliaho on nimelt soomlane, ehkki Eestiga seovad teda juba aastakümnete pikkused sidemed. Ise ütleb ta, et Saue kogudus on justkui soomeugri kogudus – lisaks soomlasest vaimulikule ja eestlastest liikmetele tegutseb kaks mari rahvusest töötegijat – Mishina ja organist Inga Pogonina.

Soomega seob Saue kogudust aga seegi, et sealsed kogudused toetavad Sauele kiriku ehitamist. Väliaho kinnitusel on ehituse algust loota juba sel aastal: „Projekteerimine lõpeb märtsis ja siis taotleme ehitusluba. Arvan, et vundamendi tegemine algab sügissuvel.“ Valmis loodetakse kirik saada 2022. aasta advendiajaks.

Ehitatav luteri kirik oleks Sauel juba teine. Oma pühakoda on nimelt ka Saue kristlikul vabakogudusel, mis 25. märtsil tähistab oma 30. sünnipäeva. Väliaho sõnul on luteri kogudusel sellega head suhted, paar korda aastas käiakse ka vabakoguduse üritustel.

Rain Soosaar

Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut. (Lk 19:10)