Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Säravat taasärkamist ammutades

09.08.2017 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Eesti Kiriku traditsiooniline kollektiivne puhkus juulis on läbi. Tänu puhkuse toimumise ajalisele järjepidevusele tean öelda, et viimase kolme aasta kesksuvine aeg on olnud vihmane. Päikest sügis- ja talvehallusesse ihkaval põhjamaalasel on võimalus vihmase ilma eest põgeneda ja soojemaid radu maailma eri paigus otsida. Ent saab ka rännata enda sisemusse ja ususügavustest soojust ning jõudu andvat säravat taasärkamist ammutada.
Sellise kogemuse pakkusid Läänemaal Altmõisa külalistemajas toimunud Ignatius Loyola vaimulikud harjutused teemal „Lunastus“ kümnele osalejale jesuiidist preestri Christoph Wrembeki ja psühhoterapeut Anne Daniel-Karlseni juhendamisel. Kuus päeva vaikivat süvenemist koos sisse- ja väljajuhatusega hõlmasid teekonna loomisest ülestõusmishommiku rõõmuni, andes võimaluse sisemisteks võitlusteks ja intellektuaalseteks rännakuteks. Igaüks kõndis samu teemasid läbides erinevatesse piiblisündmustesse sisse elades oma isiklikul rajal, toetades kaasteelisi eest- ja tänupalvetega.
Isa Christoph rõhutas, et harjutused pole puhkus või töö, vaid just nimelt harjutamine, mis, tõsi küll, võib viia ka inimteadvuse tõrjutud aladeni ja teoloogiliste sügavuste avanemiseni. Turvaliste, kogenud juhendajate kaasabil oli võimalik astuda Jumala elavasse ja uuendavasse ligiollu, julgedes vaadata oma hinge helgusse ning tumedusse, et korrastada elu teadvustades, mis on ristiinimese elu tõeline siht. See toimus piiblisündmuste meditatiivsete vaatluste ja regulaarse palveelu kaudu ning juhendaja kui peegli abil, mis vaatab sõnade taha hinge kaudu. Selline rännak pani Eestimaa vihmases suves südame särama ja sarnaseid radu soovin ka Eesti Kiriku lugejale.
Kätlin Liimets

Kristus ütleb: Mida te iganes olete teinud kellele tahes mu kõige pisematest vendadest, seda te olete teinud mulle. (Mt 25:40)