Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Sangastet teenib kaks pastorit

11.10.2023 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga

7. oktoobril toimus Sangaste Püha Andrease koguduses õpetaja introduktsioonitalitus. Peapiiskop Urmas Viilma seadis koguduseõpetaja ametisse tänavu ristikandjaks ordineeritud Tanel Meieli. 33 aastat kogudust seni teeninud Ivo Pill jätkab abiõpetajana.

Altari ees pärast introduktsiooniteenistust: õpetajad Ivo Pill (vasakult) ja Tanel Meiel, peapiiskop Urmas Viilma, praktikant Jaanus Eensalu, õp Robert Bunder ja praost Mart Jaanson. Liina Raudvassar


Kirikulisi kogunes nõndapalju, et lauluraamatuid kõigile soovijatele ei jagunud. Kõrvalistujatega noodiraamatut jagades oli hea meenutada ristiinimesele kohast valmisolekut anda ligimesele enda osast. Jagamismeelest kõneles ka esiisade maile jõudnud Janek Mäggi, kes tervituste osas sõna saades tuletas meelde, et just Sangaste kihelkonnas on tema isapoolsed lähisugulased ristitud, leeritatud, laulatatud ja maetud. Sellepärast otsustas ta ka hiljutisel juubelil kutsuda oma külalisi tegema annetust Sangaste kiriku kordategemiseks.


37 480 eurot on tänaseks koguduse arvele kantud ja on teenivate õpetajate kinnitusel suureks toeks pühakoja korda saamisel. „Janek Mäggi annetus on suursugune žest, seda ei oska muul kombel sõnastada. See on väga suureks abiks. Saame alustada mitmete projektidega, mille rahastamisskeem näeb ette omaosalust ning nüüd on see tagatud,“ sõnab Tanel Meiel Eesti Kirikule antud usutluses.

Tanel Meiel. Liina Raudvassar

Siia üheksa aastat tagasi


„Sangaste ja Laatrega olen seotud üheksa aastat. Alguse sai see 2014. aastast, mil olin piirkonnas suurõppusel Siil,“ jutustab Tanel Meiel ja räägib, et toonane esmakohtumine õp Ivo Pilliga andis mõlemale mehele äratundmise, et „oleme samast puust ja sama veregrupiga. Omavaheline sagedus, vaimne ja usuline arusaam ühtivad“. Õpilase-õpetaja suhe kujunes Meieli kinnitusel loomulikuks, selles ei ole olnud mingit pinget.


„Ivo käest sai õpitud kõik see, mis on vaimulikule vajalik – liturgiline käitumine, kombed, talitused,“ räägib Meiel ja kiidab pika vaimulikustaažiga Pilli mentorina.

1974. aastal sündinud Tanel Meiel on olnud kaitseväelane ning Kaitseliidu küberkaitseüksuse üks loojatest ja esimene juht, ta on töötanud Tartu ülikooli infoturbe juhina ning olnud neli aastat vanglate peakaplan. Alates käesoleva aasta sügisest juhib ta kahte Otepää valla kooli – Tanel Meiel seob Sangaste koguduse õpetajaks olemise Keeni ja Puka kooli ning nende koolide juures tegutsevate lasteaedade direktori ametiga.

Rahumeelne üleminek


Introduktsioonijumalateenistusel jutluse pidanud peapiiskop Urmas Viilma tänas nii kogudust 33 aastat teeninud õp Ivo Pilli kui koguduse hingekarjase kohale asunud Tanel Meielit. „Põlvkondade vahetus on loomulik. Hea, kui see toimub rahumeelselt ja planeeritult,“ ütles kirikupea kantslist ning jagas head meelt, et Sangaste koguduses on koguduseõpetaja ameti üleandmine sujunud eeskujulikult. Nii, et ametist lahkuval kui ametisse asuval pastoril on tegutsemiseks ruumi. Tuletades meelde, et vaimuliku amet on karjase amet, avaldas peapiiskop lootust, et Sangaste pastor on lambaid karja kutsuv. Et siis koos karjaga üheskoos Jeesuse järel edasi minna.


Peapiiskoppi assisteerisid Tanel Meieli koguduseõpetajaks seadmisel Valga praost Mart Jaanson ja õp Ivo Pill. Lisaks kogudusele, pereliikmetele ja sõpradele olid Tanel Meieli õnnitlejate seas ka tema ordinatsioonikaaslased õpetajad Külli Suurevälja, Ulvar Kullerkupp ja Robert Bunder.
Pärast armulauaga jumalateenistust siirduti seltskondlikuks kooviibimiseks lähistel asuvasse restorani, kus Tanel Meiel tegi koos kunstnik Martti Ruusiga ettekande „Sangaste Jeesus“, milles nad andsid haarava ülevaate Sangaste kiriku käärkambrisse aastatel 2016–2018 valminud altarimaali saamisloost. Meeleolu aitas luua elava muusikaga Lauri Rahusoo.

Tanel Meiel
Sündinud 6. mail 1974 Tallinnas
2004–2013 – Tartu ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika bakalaureuseõppes; 2015–2017 religiooniuuringute magistriõppes
UI pastoraalseminaris 2017–2018 diakonikoolitus ja 2022–2023 preestrikoolitus
2018 ordineeriti diakoniks ja 2023 preestriks
2019–2022 vanglate peakaplan
aastast alates on Puka ja Keeni kooli direktor
On abielus, ühe lapse isa


Liina Raudvassar

Tee mind terveks, Issand, siis ma saan terveks; aita mind, siis ma saan abi. (Jr 17:14)