Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Sangaste kiriku käärkambris on uus altarimaal

07.08.2019 | | Rubriik: Kirikuelu

Sangaste kiriku käärkambrisse, kus kogudus talviti teenistust peab, paigaldati Martti Ruusi altarimaal. Koguduse arhiiv

Sangaste Püha Andrease kogudus kogunes 11. juulil kirikusse käärkambri uue altarimaali õnnistamisele.

Käärkambri altarimaali uuendamise idee sündis 2017. aastal. Kuna talvisel perioodil toimuvad jumalateenistused käärkambris, siis on altarimaalil nendes oluline roll.
Sangaste kiriku käärkambris rippus prinditud reproduktsioon maalist, millel on kujutatud Jeesus Emmause teel.
Uue altarimaali on teinud Tartu kunstnik ja arhitekt Martti Ruus ning selle valmimislugu on olnud pikk ja seiklusterohke.
Maali on korduvalt muudetud ja nagu ühele keskaegsele altarimaalile kohane, on ka sellel mitu kihistust. Esialgsest ideest – Jeesus viljapõllul – on saanud teistsugune maal.
Kunstnik on andnud Jee­susele tavatu visuaalse identiteedi: habetunud noore mehe asemel on pildi keskmes ere valguskeha, mille vikerkaarevärviline ümbrus ja ka valguskeha ise koosneb tillukestest ristidest.
„Algul maalis kunstnik maali, siis hakkas maal teda maalima,“ iseloomustas koguduse diakon Tanel Meiel loomisprotsessi. „Täname väga meie suurannetajat Neinar Selit, tänu kellele altarimaal valmis.“
Koguduse õpetaja Ivo Pill märkis, et käärkambri altarimaalide õnnistamisi Eestis väga sageli ette ei tule. „Üks suur asi on Jumala abiga valmis saanud, sellised asjad tehakse sajanditeks ja praegune kogudus on oma jälje järeltulevatele põlvedele jätnud. Mida vähem inimlikku taolistes tegemistes on, seda suurem on Jumala au,“ lisas Ivo Pill.
Maali pühitses peapiiskop Urmas Viilma, jumalateenistusel teenisid Valga praostkonna praost Mart Jaanson ning kohalikud vaimulikud.
Eesti Kirik

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)