Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Samm ei rauge koos Jeesusega minnes

26.06.2002 | | Rubriik: Esileht, Persoon kaasajast

Ristija Johannese sünnipäeval austati Pindi kirikus kauaaegset koguduse õpetajat Laine Villenthali tema 80. sünnipäeval.
Auväärset õpetajat olid Pinti austama tulnud peapiiskop Jaan Kiivit, Võru praostkonna praost Andres Mäevere, ametivennad ja paljud koguduseliikmed.
Elujõu allikas

Laine Villenthal oli jutluse aluseks võtnud Jeesuse eele läkitatud Ristija Johannese sõnad: «Tema peab kasvama, aga mina pean kahanema.» (Jh 3:30) Pea 38 aastat Pindi kogudust teeninud õpetaja Villenthali teeniv side Pindi ja hooldatava Petseri (alates 1984. a) kogudusega ei katkenud ka kaks aastat tagasi, kui ta emerituuri arvati. «Täielik andumine Jumalale ja Temalt saadud rõõm on minu elujõu allikas,» ütles õpetaja Villenthal, kes ei olnud kitsi tänusõnu jagama oma lähedastele ja kogudusele ühise meele ja keele eest.
Sünnipäevalaps Laine Villenthal, kelle esimesed värsid sündisid 17aastaselt, kinkis nüüd peapiiskopile ja teistele külalistele enda äsja trükist ilmunud luulekogu «Kimp luuletusi».
Jaanipäevateenistusel Pindis soovis praost Mäevere, et õpetaja Villenthalil jätkuks tervist ja Jumala armu teenimaks kogudusi seni, kui Jumal saadab Pinti õpetaja, kes võiks Laine Villenthali elutööd jätkata.
Teerajaja

Eesti esimene naissoost kirikuõpetaja Laine Villenthal on sündinud 29. juunil 1922 Läänemaal Ellamaa külas Saapa talus 11lapselise pere viienda lapsena. Pärast Haapsalu gümnaasiumi lõpetamist asus ta õpetajana tööle Lihula algkoolis. 1949. aastal katkestasid Nõukogude korra repressioonid tema kooliõpetajatee. Leidnud uuesti tööd lasteaias, õnnestus Laine Villenthalil töö kõrvalt salaja õppima asuda Usuteaduse Instituudis.
1954. aasta augustikuu esimesel päeval pidas ta Võrumaal Vastseliina koguduse Misso abikirikus oma esimese jumalateenistuse. Kiriku juures on ta tänaseks saanud olla 47 aastat, 11 kuud ja 9 päeva.
Pärast instituudi lõpetamist 1964. aastal sai Laine Villenthalist Pindi koguduse jutlustaja ja kolm aastat hiljem, 16. novembril 1967 ordineeriti ta EELK õpetajaks. Taotluse selleks oli esitanud Pindi kogudus. 19. novembril 1967 introdutseeriski peapiiskop Alfred Tooming peapiiskop emeeritus sen Jaan Kiiviti ja praost Robert Kannukese assisteerimisel Pinti Eesti esimese naisõpetaja.
Sirje Semm

Tulge ja vaadake Jumala tegusid, kes on kardetav oma tegemistes inimlaste juures. (Ps 66:5)