Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esilehe pealugu pildiga »

Saku Toomase kiriku torni hiivati rist

25.09.2019 | | Rubriik: Esilehe pealugu pildiga
saku_8001

Peapiiskop Urmas Viilma risti pühitsemas. 2 x Tiiu Pikkur

EELK Saku Toomase kogudusele oli 20. september ajalooline päev, kui kiriku torni paigaldati rist ja peeti sarikapidu.

Risti pühitses peapiiskop Urmas Viilma, kes oma kõnes rääkis ristist kui võidu sümbolist. Praost Jüri Vall­salu märkis sündmuse erakordsust.
Sarikapeo keskmes on muidugi katusele viidud pärg, mille tõi alla SA Saku Kiriku Ehitus projektijuht Ardon Kaerma. Koguduse õpetaja Magne Mølster tänas tublisid ehitajaid, hoonet ehitab OÜ Vormsi Ehitusmeistrid. Tseremoonial laulis Førde kirikukoor Norrast.
Risti kirikutorni tõstmist tunnistasid kõik kohalolnud ja ka need, kes tiheda liiklusega teed mööda kirikust parajasti mööda sõitsid. Ehitatav kirik asub väga hea koha peal, väikesel künkal, Saku liiklussõlmes. Ilm teadagi oli septembrikuiselt vihmane, kuid tseremoonia ajal paistis päike ja kui rist tornitippu jõudis, kaunistas taevast vikerkaar.

Palju toetajaid
Kiriku ehituse projektijuhi Ardon Kaerma sõnul ollakse ehitusega ajagraafikus. „Suve alguses hakkasime ehitama ja selle esimene osa, mis silmale kõige rohkem nähtav, on valminud ka väga kiiresti. Täna on muidugi pidupäev, sest me võtame sarikatelt pärja maha ja teine väga tähtis asi on, et me paneme risti torni.“
Mis edasi saab? „Ehitus jätkub, uksed-aknad paneme talveks kinni, teeme rahakorjamiskampaaniat edasi, ootame uusi annetajaid, et saaksime kiriku ilusti valmis. Loodame järgmise aasta sügisel pühakoja täielikult avada.
Meile on ehituse algusest alates väga palju toetajaid juurde tulnud, oleme õnnistatud olukorras, et nii on läinud. Olen annetajatele väga tänulik ja ma ei oleks uskunud, et nii kiiresti valmis saame. Juunis panime alles nurgakivi, kuid selleks ajaks oli juba kelder valmis.“
Kaerma sõnul saab Saku kirik innovaatiline. „Me ei soovi selle kirikuga tõsta maailma üldist CO2 taset ehk hoonele tulevad päikesepaneelid, need hakkavad meile elektrit tootma, mis läheb õhk-vesi soojuspumba kütteks ehk siis meie jooksvad püsikulud saavad olema madalamad. Lisaks hingehoiule tegeleme ka loodushoiuga.“
Saku kiriku peahoone maksumuseks kujuneb enam kui miljon eurot, millest puudu on veel alla poole. Ehitamist on toetanud EELK konsistoorium, samuti on raha saadud annetustena EELK kogudustelt, Saku ja Hageri koguduseliikmetelt ning paljudelt teistelt kohalikelt inimestelt. Hoone ehitamist on toetanud ka mitu Sakus tegutsevat ettevõtet. Lisaks on oluline toetus tulnud Soomest, Norrast ja Saksamaalt.

Kirik ja kontserdisaal
Kiriku 643 m2 suuruses peahoones on eskiislahenduse kohaselt 2,5 korrust. Saalis on 105 istekohta, koos söögisaaliga mahutab ruum kuni 200 inimest. Peahoone juurde on kavandatud 143 m2 suurune ühekorruseline lisahoone, milles on ka väike korter. Uue Saku kiriku arhitektid on Juhan Põld ja Kristiina Renter.
Saku kiriku hoonet hakkab kasutama 2013. aastal asutatud EELK Saku Toomase kogudus. Kiriku omanik on sihtasutus Saku Kiriku Ehitus, kus on esindajad Saku ja Hageri kogudusest, Saku vallast ja kirikuvalitsusest.
Enam kui 10 000 elanikuga Saku aleviku ja valla elanikud saavad endale sakraalhoone, mis on ühtlasi ka suurepärase akustikaga kontserdipaik. Praegu tegutseb Saku Toomase kogudus väikeses vennastekoguduse palvemajas Tallinna mnt 8.
Tiiu Pikkur

Toeta Saku kiriku ehitust!

Saku Kiriku Ehitus SA
Konto SEBs EE041010220215648221
Konto Swedbankis EE952200221056504915
Märksõna „Annetus kiriku ehituseks“.
Täpsem info kodulehel www.eelk.ee/saku/
Iga annetus on teretulnud!

Pildigalerii:

Saku_8021

Rist on jõudnud oma kohale torni tipus.

Heitke kõik oma mure Tema peale, sest Tema peab hoolt teie eest. (1Pt 5:7)