Esileht » Online » Online artiklid »

Saku kirikuhoonele ehitati päikesepaneelidest katus

20.10.2019 | | Rubriik: Online artiklid

Esimesena Eestis on rajataval EELK Saku Toomase kirikul katusel päikesepaneelid. Energiat toodab lõunapoolne osa, põhjapoolsel katusel on tavaline kate. Kokku pandi oktoobri alguses paika 98 paneeli kogupindalaga 200 ruutmeetrit.

Saku aleviku serval Pähklimäel algas Toomase kiriku ehitus tänavu 11. aprillil ning nurgakivi sai paika 18. juunil. Tornirist õnnistati 20. septembril. Ehituse seitsme kuuga on peaettevõtja ehk Vormsi Ehitusmeistrid OÜ töömehed saanud hoone karbi peaaegu valmis. Ehitisel on pühakoja kuju. Oktoobri alguses paigutati katusele 98 Viljandi ettevõttes Solarstone OÜ valmistatud paneeli.  Koguduse vaimulik Magne Mölster on rõõmus, et koos ehitajaga leiti hea lahendus – alguses oli plaan katta katus plekiga, kuid lõpuks valiti päikesepaneelid. “Põhjapoolsel katuseküljel on vähe päikesevalgust, lõunapoolsel rohkem, seal ongi 98 paneeli. Juurdeehitisel ja põhjapoolsel katuseküljel on tavalised mustad plaadid, mis näevad paneelide moodi välja,” seletab Mölster.

Ettevõtte Vormsi Ehitusmeistrid juht Anti Tammissaar ütleb, et 200 ruutmeetril töötavate paneelide koguvõimsus on 27 kilovatti. Kirikuhoone jaoks on selline lahendus Eestis esmakordne.

Kahjuks koguvõimsus ei kata kahjuks hoone tarbimisvajadust. Juba maaküte agregaadi võimsus on 57 kilovatti. “Süsteem hakkab käima nii, et meie müüme Eesti Energiale energiat tagasi ja siis saab teha tasaarvestuse,” seletab Mölster. Kokku maksid päikesepaneelid ja nende ülespanek 26 000 eurot.

Detsembriks küte sisse

Kui kaua paneelide ülespanek kestis? Tammissaar ütleb, et oktoobri alguses neli kuni viis päeva. “Need pandi roovitise peale. Enne olid ettevalmistused,” selgitab ehitusjuht. Põhjapoolsele katuseküljele pannakse paneelid paika sellel nädalal.

Loe edasi Harju Elust.

Kristus ütleb: Kui mind maa pealt ülendatakse, siis ma tõmban kõik enese juurde! (Jh 12:32)