Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saksamaa ühing soovib koostööd ettevõtjatega

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Albert Rathjen (vasakul) tutvus õp Matthias Burghardtiga aastaid tagasi Riias. Tiiu Pikkur

Tallinnas oli külas Saksamaal tegutseva MTÜ Initiative juhatuses välissuhete eest vastutav Albert Rath­jen eesmärgiga teavitada oma ühingu tegevusest ja otsida uusi kontakte. Initiative on koostöövõrgustik, kuhu kuuluvad evangeelsed ettevõtjad, ühingu partnerid on Kesk- ja Ida-Euroopast.

1996. aastal Bonnis asutatud ühingu eesmärgiks on aidata ettevõtjaid Ida-Euroopa riikides rajada oma ettevõtteid ja tööd tehakse evangeelsete kirikute kaudu.
Initiative sihtgrupiks on keskmise suurusega ja väikeettevõtete omanikud, vabakutselised ja füüsilisest isikust ettevõtjad, kõik need ettevõtjad, kes mõtlevad ja tegutsevad iseseisvalt.

Hinnatakse kristlikke väärtusi
Initiative hindab kõrgelt kristlikke väärtusi ja teeb koostööd protestantlike kirikutega. Koostööd tehakse praegu Läti, Venemaa, Poola, Tšehhi, Ungari, Rumeenia ja Sloveeniaga.
Albert Rathjen ütleb, et ühingusse kuuluvad evangeelsed ettevõtjad, kelleks on peamiselt talupidajad, põllumasinate müügiga ja transpordiga seotud ettevõtted, kuid koostöövõrgustikku kuuluvad ka vaimulikud ja kooliõpetajad, arstid, ametnikud jt erialade esindajad.
Rathjen tuli Eestisse koostöövõimalusi otsima, ehkki möönab, et ühingu asutamisest möödunud 21 aasta jooksul on siin maal olnud väga kiire areng ja näiteks digitaliseerimise osas siin nõuandeid enam ei vajata.
„Ma näen kolme võimalust koostööks,“ selgitab Rathjen, mis tema arvates võiks Eesti väikeettevõtjat panna otsima kontakte selle ühinguga. „Me pakume ettevõtjatele võimalust oma silmaringi laiendamiseks tulla Saksamaale ja tutvuda mõne meie ettevõttega. Teiseks saaks teha koostööd majanduseetika küsimuste vallas: kuidas majandada, kuidas oma äri juhtida jm teemadel. Kolmas võimalus oleks teha kogemuste vahetamiseks rahvusvahelist koostööd, külastada mitme eri riigi esindajatega ühiselt Saksamaa ettevõtteid.“

Lätlased on aktiivsed
Lätlastega laabub Initiativel koostöö juba pikemat aega. Näiteks käis Saksamaal sel aastal juba kümnes delegatsioon lätlasi.
Külastati paari väikeettevõtet ja üht suurt piimandusettevõtet. „Me rääkisime sellest, mis on Saksamaa probleemid ettevõtluses,“ lausub Rathjen ja lisab, et taolised kohtumised ei ole kaugeltki mitte ühepoolsed õpetamised-kuulamised, vaid alati on kogemuste vahetamised vastastikused.
„Nende külastuste päevakavva kuulub ka kohtumine mõne poliitikuga, tavaliselt on see nt kohapealt valitud riigipäevasaadik või kohaliku omavalitsuse tegelane. Meie poliitikud hindavad võimalust välismaa sõpradega kohtuda väga kõrgelt.“ Veel käis ühingu kaudu Lätist Saksamaal ka üks klassitäis koolilapsi, kes muu hulgas külastasid ka riigipäeva.
Rathjen rõhutab et külastused lõpevad alati palvusega mõnes kohalikus kirikus, sest kirikuga lähedase kontakti hoidmist hinnatakse ühingus kõrgelt.
Kas ettevõtjad peaksid kindlasti olema kristlased? „See oleks hea, kuid ei ole tingimus. Võib ju olla ka sedapidi, et inimesed hakkavad meiega koostöö käigus kirikule lähenema,“ selgitab ta.
Kel huvi, siis Initiative koduleht on http://www.initiative-europa.de/, Albert Rathjeni e-post on albert.rathjen1@ewetel.net.
Tiiu Pikkur