Esileht » Online » Online artiklid »

Sajandi vastu pidanud Jõelähtme kiriku torn teeb läbi põhjaliku restaureerimise

09.08.2017 | | Rubriik: Online artiklid

Jõelähtme Püha Neitsi Maarja kiriku torni taastatakse põhjalikult esimest korda üle saja aasta.

Ida poolt Tallinnale lähenev teeline näeb juba kaugelt väärikat torni, mis ei ole teletorn ega Pikk Hermann. Taevasse kõrgub Jõelähtme Püha Neitsi Maarja kiriku torn, koloss keset lagendikku. Esimest korda 105 aasta jooksul on tornis midagi hoopis isesugust: katusele on punsunud heledast puidust roided.

Üle sajandi on kirikutorni kaitsnud 1911. aastal ehitatud katus. „Üle oma tööea,” möönab restaureerimistööde juhataja, kunstiajaloolane Juhan Kilumets. Ehkki vanast katuseplekist võis leida kuuliauke, mürsukilde ja muudki, oli suurem vajadus parandada kandekonstruktsioone ja uuendada katuseplekk. Sel suvel on kirikust saanud teistmoodi vaatamisväärsus. Tellingud torni ümber on ligi meelitanud palju uudistajaid.

Kilumetsa kõrval seisab Viktor Erm, ehitustööde meister. „Erm, nagu Eesti Rahva Muuseum,” tutvustab ta end. „Mõni tahab täitsa sisse tungida, vaatama,” ütleb ta uudishimulike kohta, kes kasvõi ronivad üle ohutuslindi kiriku juurde.

Juba kaks kümnendit kirikuid restaureerinud Ermi seob muuseumiga rohkem kui nimi. „Ega töö pole sajandite jooksul palju muutunud. Tööriistad on lihtsalt paremad. Ikka peab vaatama, kuidas ehitus vanasti ees tehtud on, ja selle pealt peab edasi töötama. Üritama jälle pisut paremini, kui eelmine meister on teinud,” sõnab Erm.

Edasi loe Eesti Päevalehest.

Järelikult ei ole te nüüd enam võõrad ja majalised, vaid pühade kaaskodanikud ja Jumala kodakondsed. (Ef 2:19)