Esileht » Uudis » Esileht »

Saaremaa Jaani kirikus hakkab kõlama renoveeritud orel

03.08.2016 | | Rubriik: Esileht

Jaani kiriku orel pärast restaureerimist. Veiko Vihuri

Pühapäeval, 7. augustil kell 14 ootab Saaremaa Jaani kogudus oma liikmeid ja kõiki huvilisi jumalateenistusele, kus pühitsetakse põhjalikult renoveeritud orel. Pilli renoveeris orelimeister Hardo Kriisa.

Oreli pühitseb koguduse õpetaja Veiko Vihuri, pillil mängib organist ja diakon Jaanus Torrim. Jumalateenistusel kõlavad mitmed orelipalad ja lauldakse varakristlikku pidulikku hümni «Te Deum laudamus» ehk «Sind, Jumal, kiidame».
Viimati mängiti orelil 1990. aastatel ja vististi veel eelmise kümnendi algul. Ajal, mil pillide kuningas tallaja puudumisel ja hiljem ka kehva seisukorra tõttu vaikis, oli kirikus kasutusel väike süntesaator.
Jaani kiriku orel pärineb 19. sajandist ja on toodud Jēkabpilsist – olevat saadetud rongiga Riiga ja sealt ilmselt laevaga Saaremaale. Suurem remont tehti aastal 1895. Kriisa sõnul meenutab pill ehitusviisilt saksa orelimeistri Knauffi oreleid, mida on Eestis mitu. Pill on väike, tal on ainult üks manuaal, pedaal puudub. Registreid on neli.
«Seega täiesti mõeldav, et antud pill samalt meistrilt. Orel ise pole enam täiesti originaalne. Nimelt on ehitatud ta kunagi ümber ja pandud uus mängupult. Võib oletada, et seda on tehtud juba Lätis ja see võib ka olla olnud põhjuseks oreli müümiseks (polnud tehtud piisavalt oskuslikult),» kirjutas Hardo Kriisa koguduse õpetajale oreli kohta.
«Aegade jooksul on saanud orel niiskuskahjustusi ja seda juba siinses kirikus. On ka pilli kergelt rüüstatud (puudus rida puit- ja metallvilesid). Oma töö on teinud hiired-rotid. Õnneks on pillis kasutatud algmaterjal kvaliteetne ja ka esmane konstruktsioon hea töötlusega. Seega on, mida taastada.»
Ühes oreliga sai Rändmeistri töötajate abiga korda tehtud ka orelirõdu põrand. Tööd tellis ja nende eest tasus kogudus kunagise pastoraadi maa müügist saadud vahenditest.
Veiko Vihuri,
Saaremaa Jaani koguduse õpetaja

Laulge Issandale uus laul, sest ta on teinud imetegusid. (Ps 98:1)