Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saareke linna tuiksoonel 

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /


Tallinna Toompea Kaarli kirik. Tarmo Annus / ajapaik.

Praegune Kaarli kirik pealinnas Kaarli puiestee, Toompea ja Tõnismäe tänava vahel on pühitsetud aastal 1870. 

Suurel kivisel kirikul on ka eellasi: Antoniuse kabel ja puukirik. See teeb ajaloo jälgimise pisut keerukaks ja esmalt teen vale järelduse. Oletan, et kirik on ehitatud endisele surnuaiale, ent koguduse õpetaja Jaak Aus lükkab selle mõtte ümber. 

Kiriku läheduses on küll surnuaedasid olnud, ent arvatavalt kuni 1748. aastani kasutusel olnud kalmistu jäi kino Kosmos lähedale ja vana puitkiriku asukoht on Kaarli puiesteel paigas, kus asus Pronkssõdur.

Kogudus praegu Kaarli kirikut ümbritsevat platsikest kirikuaiaks ei kutsugi. Küll on ühel talvise vaatega vanal postkaardil näha, et vabariigi esimese iseseisvuse ajal on kirikut ja seda ümbritsevat ala markeerinud puidust aed. Aja jooksul on kirikusse viiv allee ja kiriku ümber kasvavad puud suureks sirgunud ning üldpilt muutunud.

1863, mil kogudus oli juba asunud suurt kirikut ehitama, sai ta ka uue kalmistu. Praegu tuntakse seda Vana-Kaarli kalmistuna ja see moodustab ühe osa Sisekalmistust. Kalmistule pääseb läbi väravaehitise-kabeli (valmis 1883), mis meenutab Kaarli kirikut. Hilisem Rahumäe kalmistu pühitseti 7. septembril 1903, kalmistu kabel valmis 1913 ja on kui miniatuurne pühakoda, lisab Jaak Aus. Mõlemast kasutusel olevast surnuaiast leiab eesti kiriku- ja kultuuriloos oluliste inimeste haudu. 


Rahumäe kabel. Hanno Talving.

Hea ülevaate neist saab koguduse juhatuse esimehe Vootele Hanseni raamatust „Rahumäe kalmistu sada aastat“. 

26. juunil algusega kell 10 on kirikus surnuaiapüha missa ja mälestamissoovist palutakse teada anda enne jumalateenistuse algust käärkambris, telefoni või e-posti teel.  

Rita Puidet