Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saame kokku Nelijärvel

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Head sõbrad! Rahutu advendiaeg on vähemasti vaimulikele hoogsalt alanud. Loodame, et meie rahutust tõtlemisest hoolimata siiski paljud inimesed ka rahu üles leiavad ja kõige põhilisema – Jeesus-lapse oma südames. Keegi on kunagi öelnud, et isegi kui vaid üksikud inimesed ütlevad välja soovi olla surematu, siis rohkem aega tahaks endale igaüks. Meie, kes kuulutame igavesest, peaksime seda „tiksuvat“ aega eriti kalliks pidama. Oleme seda ju harjunud kirikus nimetama ettevalmistusajaks.
Hiljuti lugesin Facebookis ühe vaimuliku advendikalendrit. See oli muljetavaldav ja veidi ka nõutuks tegev, sest pool seal kirjas olnud üritustest olid kõikvõimalikud kokkusaamised ja muud pidulikud hetked. Rõõmsad ja rahutud korraga. Nii nagu kõigil sellel kuul. Tean, et paljudel meist näeb päevakava üsna samasugune välja.
Kui läinud pühapäeva kohale oli meie kirikukalendris kirjutatud loosungiks Valmistage Issandale teed; vaata, Issand Jumal tuleb jõuliselt! –, siis kindel on igatahes, et vaimulikud toimetavad täistuuridel. Ja nad tulevad võimsalt … Nad ju Kristuse sõjamehed!
On vana lugu sellest, kuidas valge tuvi muutus rahu sümboliks. Nimelt valmistas sõjajumal Mars ennast ette sõjakäiguks, kuid ennast valmis seades avastas ta äkki, et kiivrisse oli valge tuvi endale pesa valmistanud. Mars jäi ikka Marsiks ja sõdadest ei ole tänini puudu, aga mulle meenus see lugu just sellepärast, et nii mõnigi kord oleks vaja, et keegi punuks pesa meie kalendri vahele ja sunniks meid hetkeks tõesti keskenduma ainult Temale, kes võimsalt tuleb.
Igatahes tahab omal kombel seda teha vaimulike konverents, mis sel aastal toimub 22.–23. jaanuarini tuleval aastal. Koht on juba paljudele tuttav – Nelijärve puhkemaja. Konverentsi teema on „Seest välja“. Põhiettekanded on dr Arne Hio­bilt, dr Ain Riistanilt ja isa Rein Õunapuult katoliku kirikust. Lauluraamatu koostamise seisust kõnelevad Marko Tiitus ja Eerik Jõks.
Uuendatud muinsuskaitseseadust tutvustab muinsuskaitseameti juht Siim Raie. Haldusreformi mõjudest kirikule ja kogudustele kõneleb Lääne-Nigula vallavanem Mikk Lõhmus, kaasettekandja on Saarte praost Anti Toplaan. Meie oma peapiiskop Urmas Viilma ja minister Janek Mäggi räägivad kiriku ja riigi suhete teemal. Oma lauludega astub üles Juhani Jaeger.
Selgi korral valitakse aasta vaimulik ja siinkohal tuletaks praostkondadele – ja mitte ainult – meelde, et nad esitaksid kandidaate.
Muidugi on konverents ka vaimulikele üksteisega kokkusaamise kohaks. Tagasiside küsitlused on näidanud, et seda võimalust hinnatakse kõrgelt.
Meie maailm pakub lõputult palju impulsse nii heaks kui kurjaks. Meie ütleme – märke. Kuidas me neid märke loeme? Eks seegi on küsimus ja mulle tundub, et üha teravam küsimus. Kindlasti on oluline võtta aega. Aeg on alati kasin, kuid veelgi kasinam näib meie oskus ajaga ümber käia. Mida kiiremini jookseme, seda vähem paneme tähele ja siis saavadki meie jaoks ületamatuteks probleemideks ettesöödetud teemad vasakult ja paremalt, nagu neid vana kombe kohaselt väljendatakse.
Kes on mures selle pärast, et nägi neegrit Võru linnas (palju neid veel tegelikult meie keskel on?), kes muretseb metsa, kes abielu võimalikkuse/võimatuse üle. Kõik tähtsad küsimused. Aga mitte kõige tähtsamad. Hetke peamine küsimus on kahtlemata küsimus rahust ja uuest osadusest inimeste vahel. Siin pole enam aega meile palju antud … Rahu algab meie seest. Kas suudame vaimulikena külvata rahuseemneid või muretseme koos kõigi teistega ja teiste kombel? Ja ometi on meile antud üks nimi, kelles on pääsemine …
urmas nagel

 

 

 

 
Urmas Nagel,
vaimulike konverentsi juhatuse esimees