Esileht » Uudis » Uudised »

Saabumas on sündmusterohke juubeliaasta

10.08.2016 | | Rubriik: Uudised

Ref500_logo_tsitaadigaReformatsiooni algusest möödub 2017. aastal 500 aastat, kuid juubeliüritustega tehakse algust juba sel sügisel.

Reformatsiooni juubeliaasta avatakse ametlikult pühapäeval, 9. oktoobril algusega kell 17 Tallinna Oleviste kirikus toimuva oikumeenilise kontsert-jumalateenistusega.
Peapiiskop Urmas Viilma kutsub kõiki üles reformatsiooni aastapäevaks õunapuid istutama. Sellega võib algust teha kohe, kuid esimesed juubeliaasta ametlikku algust tähistavad puud istutatakse Tallinna Jaani kiriku kõrvale haljasalale 9. oktoobril 2016 pärast hommikust jumalateenistust kell 12.
Juubeliaasta lõpetatakse samuti õunapuu istutamisega usupuhastuspühal, 31. oktoobril 2017 Tallinna toomkirikus peetava tänujumalateenistuse järel kiriku kõrvale Piiskopi aeda. «Olgu õunapuude istutamine ärevate aegade keskel sümboolne märk õitsevast lootusest helgemale ning paremale tulevikule ja igavesele elule», seisab peapiiskopi üleskutses.
Juba õige varsti, 9. septembril avatakse Tallinna linnavalitsuse teenindussaali akendel näitus «Reformatsioon 500», mis on lühiülevaade luterlikust usupuhastusest sõnas ja pildis.
EELK Usuteaduse Instituut kutsub seoses oma 70. aastapäevaga osalema 25. ja 26. oktoobril Tallinnas rahvusraamatukogus peetaval kongressil «Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud, perspektiivid».
Tallinna Peeteli kirikus peetakse 4. novembril koostöös sotsiaalministeeriumiga vaeslaste teemaline konverents. Toompäevade raames on 10. novembril konverents.
Professorid Arne Hiob (UI) ja Andres Uibo (teatri- ja muusikaakadeemia) viivad septembris ja tuleva aasta juunis huvitatuid reisile Lutheri-Bachi radadele Saksamaale. ETVs on valmimas reformatsiooniteemaline saatesari. Juubeliaasta on rikas muusikasündmustest. Tulev aasta algab Andres Uibo korraldatud Bachi muusikafestivaliga, mis on pühendatud kõige suuremale luteri usu mehele.
Uibo on korraldanud 19 aastat Suure-Jaani muusikafestivali, järgmisel suvel on 20. festivaliaasta ja selle raames peetakse ka vaimulik laulupidu. Kavas on koraalimaraton ja rahvusvaheline orelifestival ning veel palju erinevaid muusikaüritusi.
Reformatsiooni juubeliaasta sündmuste kava täieneb ja Eesti Kirik tahab oma lugejat toimuvaga kursis hoida.
Tiiu Pikkur

Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest! (Mt 20:28)