Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Rukkililled tänuks ustavale jumalalapsele

09.08.2017 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Endine näitleja ja organist Judith Kulvere võtab vastu südamest tulnud õnnitlusi. Kui orel kõnelda oskaks, oleks temagi tänulik kauaaegse vastastikuse armastuse eest. Rita Puidet

Iisaku aukodanik, koguduse kauaaegne organist, viimased paar aastat lihtsalt hea koguduseliige, aga ka tõlk ja giid Judith Kulvere sai 90.

Juuli eelviimasel pühapäeval, 23. juulil kogunes Iisaku kirikusse tavapärasest rohkem inimesi, et pärast jumalateenistust õnnitleda siinse kunagise kirikuõpetaja Voldemar Kuljuse tütart Judith Kulveret. Õnnitlusi jagasid koguduse õpetaja Avo Kiir, koguduseliikmed, sugulased ja sõbrad, rohked austajad ja kohaliku omavalitsuse esindajad eesotsas vallavanem Raivo Raabiga.
Kirikukalendris on nädala juhtsalmi mõtteks armastuskäsk Jesaja raamatust (43:1): „Nõnda ütleb, kes sind on loonud: Ära karda, sest ma olen sind lunastanud, ma olen sind nimepidi kutsunud, sa oled minu päralt!“ Kui suurel määral see piiblisalm Judith Kulvere kohta käib!
Tema elu on olnud nagu lapitekk, millel heledamaid ja tumedamaid toone, nagu teda õnnitledes öeldi. (Vt EK 17. september 2008.) Iisakus sündinud ja kasvanud, on ta kodupaigas taas oma nakatavat elu- ja näitlejavaimu ning muusikaarmastust jaganud üle 30 aasta. Tema õpilaseks loeb end ka näitleja Carmen Mikiver, kes sünnipäevalast oli õnnitlema tulnud.
Näitleja Toomas Lõhmuste alustas oma õnnesoove sõnadega „armas mamma“. Nii hüüdes saab ta end tunda lühikeste pükstega poisikesena. Ta soovis sünnipäevalapsele veel kümmet eluaastat, et näha Judithi suuri ja sära täis silmi, kus alati on mingi vimka.
Mingi vägi ja võim Judith Kulveres on – ta ei jäta kedagi ükskõikseks. Seda võis märgata jumalateenistusel kõlanud laulude valikust, kus koraalide kõrval oli ettekandel Judithi tõlkes Schuberti „Ave Maria“. Eriliselt kaunisti kõlas Judithi üks lemmiklaule Saint-Saënsi „Luik“ ja seda laulis sünnipäevalapse järgi nime saanud Iisaku juurtega Judith Parts. Aastatega armsaks saanud pill lausa rõkkas rõõmust. Seekord saatis orelil Judithi innustusel Viljandi kultuuriakadeemias orelimängu õppinud Evi Kant, kes magistrikraadi omandas Sibeliuse akadeemias ja töötab nüüd organistina Soomes.
Peoliste hulgas oli ja kinkis päevakangelasele tema portree aasta vanem Nathan Kukk, Judith Kulvere isa õe Melanie ja esimese luteri kiriku piiskopi Jakob Kuke poeg. Vanahärra on maalinud üle saja portree, Judithi oma on järjekorras 99. Tema soov oli, et maalil kajastuks Iisaku vaimsus ning nii maalis ta lisaks Judithile tema selja taha kiriku ukse. Unustada ei saa veel üht erilist kingitust – Hille Väljaotsa koostatud raamatut Voldemar Kuljusest. Tegu on käsikirjaga: kui raha leitakse, antakse see ka trükki.
Oli väga südamlik päev ja meenutada oli pikast eluteest paljut. Nii kuulsime Lauri Väinmaalt, kuidas tema ema ja Judith 1947 leeris käisid, aga ka sellest, kuidas Nathan Kukk sõitis Tudulinna jutlust pidama Voldemar Kuljuse hobueeslil, kelle siiski poolel teel ratsahobuse vastu vahetas. Ka sai teada, et äsja oli asutatud MTÜ Tudulinna Kultuurikants, et taastada vana Tudulinna kirik kultuurikeskusena.
Kauni päeva korraldanud koguduse juhatuse esimehele Anne Ferschelile sõnas Judith: „See Anne on pöörane inimene. Kes ta kõik kohale on toonud!“ See lause on nii iseloomulik sünnipäevalapsele ja seda kirjutades kõlab kõrvus tema meeldejääv hääl. Üsna sümboolne oli ka koorilauljate kingitud potiroos, enam veel aga õnnitlusega kaasnenud sõnad: „See on selline roos, tal on okkad ja ei ole ka. Ta on nagu sina.“ Sünnipäevalapse lemmiklilled on muide rukkililled ja need ulatas talle „pöörane“ Anne.
Rita Puidet

Täna, kui teie Tema häält kuulete, ärge tehke oma südant kõvaks. (Hb 3:15)